Václav Klaus se vrací ze zaslouženého důchodu. Cítí potřebu pomoci této zemi, aby se v politické rovině neubírala směrem, který si nepřeje. To bývalý prezident de facto oznámil v nedělním rozhovoru. Nutno říct, že má velmi dobře nabito a slabá politická reprezentace těžké váze, jakou představuje, jedině nahrává.
Nepodezírejme Václava Klause, že by si vše dopředu dobře nespočítal. Když se objevila koronavirová krize a s ní spojená, mnohdy nešťastná, vládní opatření, bývalý dlouholetý předseda vlády vytušil jedinečnou příležitost k uchopení tohoto tématu, obzvlášť když nejrůznější státní restrikce tak skvěle odpovídají tomu, proti čemu celý život, byť často jen rétoricky, bojoval. Klaus v této chvíli vypadá velmi autenticky a pro mnohé představuje naději, že takto nebudeme žít navěky, jakkoliv je tato role hratelná jen v opozici. V případě převzetí vládní zodpovědnosti by i Klaus rychle poznal, že situace není černobílá.
Tak daleko ale nepředbíhejme. V současnosti se teprve staví strana, která by v říjnových volbách měla Václava Klause vyvést zpět k moci. Ten už se nechal slyšet, že se mu sice nechce, ale pokud by věc stála tak, že k vítězství míří levicoví Piráti, musel by vyrazit znovu do boje. Vždyť mu telefonují lidé a vyzývají ho k tomu, aby do toho šel. Bylo by prý zradou, kdyby tak neučinil. Klaus působí, jakoby se nechal přemlouvat, je to ale jen kalkul, vše už je dobře připraveno.
Bývalého prezidenta není radno podceňovat, obzvlášť ve chvíli, kdy citelně slábne Babišovo hnutí a ostatní strany rostou spíše z nouze dalších alternativ. Už odepisovaný Miloš Zeman v prezidentských volbách dvakrát ukázal, že tato jména z devadesátek v české společnosti silně rezonují, obzvlášť když mají v ruce vhodná témata (uprchlíci, koronavirus).
Jedinou slabinou by se mohla ukázat vznikající politická síla, která pravděpodobně přivábí nejrůznější kariéristy a obskurní osobnosti. Vzhledem k tomu, že se vše lepí na bázi odporu vůči protiepidemickým opatřením, není vyloučeno, že uvidíme skutečně pestrý ansámbl. Spekuluje se například o angažmá Romana Šmuclera nebo Daniela Landy. Nejsou přitom vyloučeni ani předvolební koalice se silnou SPD Tomia Okamury či Trikolórou Klause mladšího. Do toho je navíc třeba počítat s podporou Miloše Zemana, který už se víceméně rozešel s Andrejem Babišem.
Foto: Shutterstock