Zatímco řada významných evropských států zastavila očkování vakcínou AstraZeneca přinejmenším do doby, než se se vyřeší nejrůznější pochybnosti, které kolují kolem její bezpečnosti, v České republice se touto vakcínou stále očkuje. Přitom tuto látku přestaly používat největší evropské státy jako Německo, Francie a Itálie, stejně jako řada menších.
Češi však vůči zprávám ze zahraničí nejsou imunní. Už tak narušená pověst vakcíny AstraZeneca dostala další citelnou ránu. “Od pondělí se setkáváme s tím, že někteří pacienti skutečně sérum odmítají a raději se odhlašují z termínu s tím, že počkají na jinou vakcínu,“ uvedl pro server Lidovky.cz předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Ten říká, že se lidem snaží jejich pochybnosti rozmluvit. Evropská léková agentura by měla ve čtvrtek vydat zprávu k této vakcíně a vysvětlit, zda zvýšená tvorba krevních sraženin, jež byla po očkování touto vakcínou pozorována, skutečně souvisí s jejím podáním. Podle Šonky je do té doby třeba očkovat. Jiné evropské země však zvolily opačný postup, kdy raději očkování pozastaví, než se vše vyjasní.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný ani Státní ústav pro kontrolu léčiv zatím nevidí důvody, proč by očkování mělo být zastaveno. Jenže vakcína nemá dobrou pověst a lidé ji stále častěji odmítají. “Má skutečně špatnou pověst. V našem kraji se stává, že se lidé raději odhlašují od praktických lékařů, protože vědí, že očkují AstrouZenecou. Přehlásí se do očkovacího centra, kde se podává Pfizer či Moderna,” uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Ten říká, že největší zájem mají lidé o vakcínu Pfizer, což dokládá i průzkum agentury Median, jenž byl proveden ještě před nejnovějšími událostmi kolem AstraZenecy.
Podle šéfa praktiků Petra Šonky se lidem lékaři snaží vysvětlit, že je vhodné podání i vakcíny AstraZeneca, protože benefity očkování výrazně převyšují možná rizika. Pokud se to ale nepodaří, ani objednaný pacient nemusí vakcínu přijmout. V takovém případě přichází na řadu další objednaný.
Je však velkou otázkou, zda se podaří pověst vakcíny AstraZeneca vylepšit. Od jejího uvedení jí totiž provázejí problémy. Výrazně déle než ostatní látky jí schvalovala i Evropská léková agentura, přičemž se spekulovalo o tom, že ji nakonec schválí pouze s podmínkou, že nesmí být podávána osobám starším 65 let. To se nakonec nestalo, ale řada evropských států touto vakcínou stejně očkuje jen mladší ročníky. Důvodem je nedostatek dat ze starší populace. Následně se pak začaly objevovat zprávy o silných vedlejších účincích a nakonec i podezření, že vakcína může způsobit krevní sraženiny, jež v některých případech vedly k úmrtí.
Foto: Shutterstock