Pověst vakcíny AstraZeneca dostala v posledních týdnech povážlivé trhliny a velká část evropských zemí očkování touto látkou raději pozastavila, dokud se dostatečně neprošetří podezření, že tato vakcína může vést k vyšší srážlivosti krve a v důsledku toho i úmrtím.
Česká republika AstruZenecu stále používá, byť očkování touto vakcínou řada lidí odmítá a raději svůj termín odřekne. Většina odborníků však tomuto očkování stále věří a deklaruje, že je naprosto bezpečné. Někteří jdou dokonce tak daleko, že navrhují současné situace využít ve vlastní prospěch. V mnoha zemích totiž leží vakcína této firmy ladem, protože se nepoužívají nebo o ně není zájem. Nabízí se tedy dostat tyto vakcíny do České republiky, zde je vyočkovat a získat tak zajímavý náskok.
“Navrhoval bych, abychom urychleně odkoupili vakcínu od zemí, které ji nechtějí. Sám bych se jí klidně nechal naočkovat,” uvedl vedoucí lékař KARIM VFN v Praze Martin Balík pro server idnes.cz. “Máme robustní data z Velké Británie, kde očkování AstrouZenecou chránilo proti vážnějšímu průběhu onemocnění takřka u všech mutací, které se tam vyskytly.“
Podle Balíka je při takto rozsáhlé očkovací kampani, navíc při souběžně běžící pandemii, víceméně normální, že vakcínu dostane i někdo, kdo zrovna prodělává onemocnění, jež samo o sobě způsobuje tvorbu krevních sraženin. “Součástí onemocnění covidem-19 jsou také krevní sraženiny (trombózy) a symptomy, které měla pacientka, která v Dánsku po očkování zemřela. Když očkujete uprostřed běžící pandemie, tak se logicky může stát, že vakcínu dostane někdo, kdo právě onemocnění prodělává a ani o tom neví,” vysvětluje docent Martin Balík.
V této souvislosti poukazuje na případ řady českých zdravotníků, kteří si “hurá stylem” napíchali první dávky vakcíny, které do země přišli, aniž by si předtím ověřili, zda nemají covid. Mnozí z nich ho měli a následně se u nich objevily silné vedlejší účinky. Podle Balíka se z toho ale naštěstí rychle dostali.
Foto: Shutterstock