Různých bakterií a jiných drobných organismů je na Zemi tolik, že se asi nikdy nepodaří je všechny zdokumentovat. Poměrně dobře žijí i v prostředí s nízkou gravitací. Na palubě Mezinárodní vesmírné stanice se našly 3 nové kmeny bakterií.
Nové kmeny bakterií na palubě ISS
Indičtí a američtí vědci našli na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS 4 kmeny bakterií a 3 z nich byly až donedávna zcela neznámé. Byly poprvé izolovány v letech 2015 a 2016. Jeden z nich se podařilo objevit na ovládacím panelu a další se našel na jídelním stole. Nový kmen byl nalezen i ve starém HEPA filtru, který se na naši Zem vrátil v roce 2011.
Jak se bakterie dostaly do vesmíru
Všechny nově objevené kmeny bakterií patří do skupiny bakterií, které se běžně nacházejí v půdě nebo sladké vodě. Jsou prospěšné pro rostliny a pomáhají je ochránit před patogeny, které by je ohrožovaly. Jak se bakterie dostaly do vesmíru? Astronauti si ve vesmíru sami pěstují malé množství potravin.
Nové bakterie
Známá bakterie, která se našla v HEPA filtru, byla identifikována jako Methylorubrum rhodesianum. Zbývající 3 kmeny bakterií patří sice ke stejnému, ale do té doby neidentifikovanému druhu. Nesou nový název IF7SW-B2T, IIF1SW-B5 a IIF4SW-B5. Nový druh bakterií má nést název Methylobacterium ajmalii po indickém vědci Ajmal Khan, který se specializovat zejména na otázku biodiverzity.
Analýza vzorků
Vědci odebrali přes 1 000 vzorků pro analýzu. Je pro ně mimořádně důležité umět izolovat a identifikovat nové druhy mikrobů na místech, kde se v extrémních podmínkách rostliny pěstují. Takové prostředí přestavuje i izolace na vesmírné stanici. Nově objevené kmeny bakterií vědci podrobují genetické analýze. Chtějí zjistit, zda je lze využít při pěstování rostlin ve vesmíru. Možná se jim podaří vytvořit soběstačný systém fungující v podmínkách mikrogravitace. Jeden z kmenů má geny, které by mohly podpořit tvorbu kořenů, dělení buněk a zdravý růst rostlin.
Foto: Shutterstock, zdroj: Space.com