Už se vám také stalo, že jdete pro něco do místnosti a cestou zapomenete, pro co jste vlastně šli? Můžete počkat, dokud si vzpomeneme nebo se vrátit a pak jít do místnosti znovu. V nové studii vědci vysvětlují, proč se nám to často stává.
Kdo nemá v hlavě, má v nohách
Důvod, proč zapomínáme, pro co jsme šli do vedlejší místnosti, vědci objasňují. Pokud se vám to někdy stalo, vešli jste do místnosti, ale zapomněli jste, proč jste se tam vůbec vydali, zažili jste takzvaný efekt dveří. Mozek se cestou rozhodne vymazat údaje, aby na novém místě zase mohl zpracovávat nové informace. Nová studie tento jev také nazývá efekt aktualizace polohy. Nejčastěji se s ním setkáváme v momentech, kdy je náš mozek velice zaneprázdněný a snaží se přizpůsobit situaci.
Efekt dveří
Do studie se zapojilo 74 dobrovolníků, kteří se měli pohybovat prostřednictvím virtuální reality po různých místnostech. Vědci je požádali, aby si vždy v další místnosti zkusili vzpomenout na specifické předměty, které viděly v předešlé místnosti. Měli si vzpomenout třeba na modrý kužel nebo žlutý kříž.
Změna priorit
Psycholog Oliver Baumann tvrdí, že zpočátku lidé nedělali během experimentu žádné chyby a už se zdálo, že si opravdu dovedou všechno zapamatovat. Vědci proto situaci ztížili a během pohybu účastníků po místnostech, měli plnit různé kognitivní úkoly, třeba počítat čísla pozpátku. Po zadání kognitivních úloh a zatížení pracovní paměti se zmíněný efekt dveří začal objevovat mnohem častěji. Nedostavil se však v případě, že účastnící měli projít do více místností podobných chodbě a provádět kognitivní úlohy. Autoři studie si myslí, že to částečně ovlivnila podobnost místností, které ve virtuální realitě vytvořili.
Paměťový výpadek
Za paměťový výpadek nejsou odpovědné samotné dveře, ale míra odlišnosti místností. Pokud se přesuneme do místnosti, která je značně odlišná od té předešlé, naše pozornost se okamžitě více přesměruje na přijímání nových podnětů z okolí. Pokud se mezi patry domu přesouváte výtahem, na paměť to nemá tak zásadní vliv. Pokud jdete pěšky z garáže v suterénu do vyššího patra oddělení s potravinami, je velmi pravděpodobné, že zapomenete, pro co jste sem vlastně přišli.
Jak se efektu dveří vyhnout
Vědci doporučují se záměrně soustředit na daný úkol, dokud jej neprovedete. Mozek však dobře ví, co dělá. Když zapomeneme, pro co jsme šli do místnosti, v daném okamžiku dělá to nejlepší, co může, aby nám pomohl lépe se orientovat v prostoru.
Foto: Shutterstock, zdroj: Science Alert