Pirátská strana si veřejně zakládá především na naprosté transparentnosti a program má do značné míry postaven na oblíbeném potírání korupce a střetu zájmů, známém to nešvaru, který se v České republice zatím nepodařilo vymýtit a který k moci vyvezl už nejednu stranu, jež se pak shodou náhod začala chovat jako všechny ostatní. Na případ upozornil server Seznam Zprávy.
Piráti zatím nezískali vládní zodpovědnost ve velké, tedy celostátní politice. V koalici se Starosty a nezávislými k tomu ale dle průzkumů jednoznačně směřují. Dnes je skutečně nejpravděpodobnější, že příští vládu bude coby premiér sestavovat předseda Pirátské strany Ivan Bartoš.
Podnikatelský zázrak
Už teď se ale objevují náznaky, že to s tím potíráním střetu zájmů nebude zase tak žhavé, jak se strana snaží v zájmu získání co možná největší podpory deklarovat. Dokládá to přinejmenším případ místostarosty Prahy 3 Štěpána Štrébla z Pirátské strany.
Ten kromě své politické funkce také podniká. Na tom až do loňského roku nebylo nic divného, protože firma Strebl s.r.o., kterou vlastní skrytě přes jinou společnost s akciemi na jméno (už to ale vzbuzuje pochybnosti), ještě v roce 2019 neobchodovala se státem či veřejnými institucemi. Její tržby navíc nebyly nikterak významné. Za celé účetní období utržila 660 tisíc korun, což odpovídá malému rodinnému “sročku”.
Vše se ale mělo změnit v loňském roce. Dle serveru Hlídač státu totiž Štréblova firma nabrala pořádné obrátky. Zničehonic uzavřela 18 veřejných zakázek celkem za 161 milionů korun (117 milionů připadá na loňský rok).
Podobně zázračné zbohatnutí politika vždy vzbuzuje pochybnosti. A v případě Štěpána Štrébla se bohužel naplňují. Jak se ukazuje, jeho firma obchodovala především s úřady, nad kterými má moc Pirátská strana. Odběrateli jeho zboží jsou hlavní město Praha, Jihomoravský či Karlovarský kraj.
Vždy to bude střet zájmů
A co jim Štrébl dodal? Jde především o roušky, respirátory či rukavice, tedy zdravotnický materiál, který se v loňském roce stal hitem a na kterém zbohatla řada firem, jež v oboru nikdy nepodnikala, jen využila příležitosti a především kontaktů, které ostatní neměly. Tak jako Strebl s.r.o.
“Všechny zakázky od státních subjektů (až na pár drobných výjimek v desítkách tisíc korun), které má firma vyhrála, byly soutěženy otevřeným výběrovým řízením 100% na cenu. To je mechanismus, který nejde nijak obejít ani ovlivnit. Jelikož jde o zcela standardizované produkty, nelze v žádném případě tvrdit, že by můj politický vliv mohl hrát v takových zakázkách roli,” hájí se Štěpán Štrébl na webu Pirátské strany.
“Podle mě jde o typický střet zájmů, překvapuje mě, že to Piráti neřeší. Mají dvojí metr. V pondělí se na případ u pana primátora Hřiba a jeho kolegů zeptám. Jako bývalý ministr spravedlnosti vyznávám heslo padni komu padni,” řekl pro server Seznam Zprávy Jiří Pospíšil z TOP 09, která v Praze s Piráty tvoří koalici.
Bojovník proti čínskému režimu nakupoval v Číně
Případ má ale ještě další rovinu. Štěpán Štrébl upozorňuje na potlačování lidských práv v Číně a na žižkovské radnici také vyvěsil tibetskou vlajku. Teď se ale ukázalo, že veškeré zboží, které veřejným institucím prodal, pochází právě z Číny. Po obchodní stránce mu tedy tato země “nesmrdí”. Celá Pirátská strana navíc historicky vystupuje silně protičínsky. Například primátor hlavního města Prahy razí otevřenou protchajwanskou politiku, která na Čínu působí jako červený hadr. Došlo také k vypovězení smlouvy o partnerství mezi Prahou a Pekingem.
Sám Štrébl se snaží celou situaci zachránit. Uvedl, že chce svou firmu prodat. Jenže masivní střet zájmu v podobě obchodu se státem za stamiliony už proběhl. Je navíc otázkou, proč by si někdo kupoval firmy, která přeprodává zdravotnický materiál z Číny a jejíž jedinou hodnotou jsou kontakty na pirátské radnice jejího majitele. Tedy, pokud by nešlo o prodej jen na oko.
Foto: Shutterstock
Piráti jsou přece piráti, nebo né? To by to dopadlo , kdyby se dostali k moci . Druhá ODS a její kmotři.