Sčítání lidu začalo obligátním pádem internetové aplikace, která jako obvykle nevydržela nápor Čechů, kteří se chtěli první den sečíst. To už ale nikoho příliš nepřekvapilo. Mnohem více se na sociálních sítích a internetových fórech začalo diskutovat o tom, že někteří lidé se do kolonky národnost rozhodli vepsat “evropská”.
K tomu, aby co možná nejvíce Čechů vyplnila do sčítacího formuláře evropskou národnost, vyzvala například organizace Puls Evropy. “Pokud se najde v Česku skutečně dost Evropanek a Evropanů, kteří se nebojí přihlásit k této národnosti, nebudou nás moci už nadále ignorovat,” uvádí organizace na svých stránkách. Příspěvek měli na sociálních sítích sdílet i někteří poslanci. Je mezi nimi také europoslanec Pirátské strany Mikuláš Peksa.
Podobné konání však vidí velmi problematicky například advokátka Jana Zwyrtek Hamplová. “Národnost sama o sobě má určité premisy. Znaky národa, od kterého se odvozuje národnost, jsou společná historie lidí žijících na daném území, ono vlastní území dané často složitým historickým vývojem, osobní sounáležitost určité skupiny lidí, společná osobitá kultura a vlastní jazyk,” vysvětluje Hamplová na svém blogu. “Evropa jako světadíl, nikoli národ, nemá žádnou společnou historii, naopak se jednotlivé národy na jejím území bily hlava nehlava, a to poměrně donedávna. Evropa nemá také žádnou jednotnou kulturu, nehovoří se zde stejným jazykem, a o sounáležitosti všech lidí lze hovořit jen ve snech.“
Advokátka upozorňuje, že kdo uvede při sčítání evropskou národnost, lže sobě i svému státu. Podle ní něco takového může uvést pouze člověk, který se necítí být doma v žádné evropské zemi nebo který svým národem pohrdá a tímto výrokem se ho zříká.
Foto: Shutterstock