Přestože má Česká republika už několik dolarových miliardářů, kteří se pravidelně objevují v žebříčku amerického časopisu Forbes, jeden jim až dosud zcela neochvějně vládl. Petr Kellner byl v pozici nejbohatšího Čecha zcela neotřesitelný, nikdo z dalších českých boháčů mu ani nedýchal na záda. A zatímco většina se po většinu své kariéry držela v regionu, Kellner se nebál expandovat do světa. Pravda, bylo to zejména směrem na východ a do zemí ovládaných nevábnými režimy, ale efekt to mělo: peníze se jen hrnuly.
Jako šéfa zažil Petra Kellnera i ekonom Pavel Kohout, který se po letech strávených v PPF stal sám úspěšným podnikatelem. Podle něj se Kellner od mnohdy cholerických českých miliardářů výrazně odlišoval, což bylo dost možná základním kamenem jeho úspěchu.
“Vždy měl v hlavě jasnou představu. Ale na druhou stranu akceptoval, když to někdo viděl jinak. Firemní kultura byla taková, že byl povolen jakýkoliv názor. A Kellner se jím zabýval a občas i měnil svůj původní postoj. Nebyl to žádný diktátor, šéf, který dopředu ví, co je dobré, a to si vynucuje. Toho jsem si na něm hodně cenil. Možná proto byl tak dobrý jako podnikatel,” uvedl Pavel Kohout pro server Lidovky.cz
Nejen Kohout, ale i ostatní zaměstnanci vzpomínají na Petra Kellnera velmi hezky. Většina se shodne, že měl výraznou autoritu, aniž by musel zvyšovat hlas. “Byl výrazný šéf. Vždy vystupoval mírně, a když chtěl někomu vynadat, tak mu prostě řekl, že se mu to nelíbí a že by se to mohlo udělat jinak. Klidným hlasem, žádný křik, žádná sprostá slova,” vzpomíná Kohout.
Ekonom zdůrazňuje, že Petr Kellner byl vždy klidný, slušný a organizovaný. Rozhodně nenaplňoval charakteristiky zbohatlíka. Bylo z něj jasně cítit, že ho velmi baví to, co dělá. A nebylo to primárně kvůli penězům, ale pro radost ze hry.
Čtěte také: Chybělo málo a Petr Kellner přežil, prozradil vyšetřovatel. Fotografie zachytila havarovaný vrtulník
Kohout upozornil také na jeho slabou stránku, kterou byl až určitý strach před veřejností. “V době, kdy už byl opravdu hodně bohatý, to znamená třeba od roku 2005, se bál o bezpečnost rodiny. Velký strach měl z únosu dětí. A začal se skrývat a nebylo ho v posledních letech moc vidět,” uvedl Pavel Kohout. Právě kvůli tomu, že se miliardář stranil veřejnosti, začali ho mnozí považovat za jakéhosi neviditelného vládce, který v pozadí tahá za nitky a ovlivňuje politiku celé země. Zároveň kvůli tomu působil na veřejnost arogantně, byť takový podle lidí, kteří ho měli možnost poznat, vůbec nebyl.
Foto: PPF
Úspěch mu nastavila tranformace která byla založena na spekulaci.Myšleno po celém východním bloku.Všechno tady bylo minimálně 10 x levnější než ve světové ekonomice a žádná vláda majetek státu nechránila,naopak nastavila opačná pravidla než stát po 1 světové válce.To všechno spekulantům umožnilo docílit ohromného zbohatnutí.Musím se zmínit,že v Rusku Putin utnul vývoz kapitálu a podnikatelé dostali mantinely.Samozřejmě Čína transformaci provedla podle modelu NSR po válce.Vývoz kapitálu a konvertibilitu měny uvolnili až po 15 letech.Spekulace postihla celou Evropu a dúsledkem se z Evropy stává vytunelovaná zona,která se již nikdy nedostane na výsluní ,kde byla před 35 lety. To že zbohatl,ještě neznamená že světová ekonomika bude nadále podporovat spekulaci v režii spekulantů.