První teplé dny naplno odhalily to, o čem se dosud spíše jen spekulovalo. Češi ve velkém nedodržují platná protiepidemická opatření. Aktuální počasí a pozitivní vývoj epidemie toto chování ještě podporují. Jenže jak varuje ministr zdravotnictví i odborníci, zdaleka ještě není vyhráno a situace se může ještě zvrhnout. Virová nálož v populaci je stále vysoká a agresivní britská mutace opět může převážit misky vah na svou stranu.
“Když se lidi utrhnout z řetězu o Velikonocích, tak máme veliký průser,” uvedl ministr Blatný na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví. Jenže jak se zdá, jde o varování před něčím, co už se stalo. Zdá se, že Češi už toho mají skutečně dost a opatření teď nemíní respektovat.
Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka není ani tak problém v tom, že lidé vyrazili v hezkém počasí ven. To jim ostatně nikdo nezakazuje. Problém spočívá v tom, že drtivá většina z nich nedodržuje opatření. “Někteří nenosí respirátory, neudržují rozestupy a konzumují alkohol. To je přitom na veřejnosti stále zakázáno. S rostoucí hladinou v krvi pak klesá ochota lidí dodržovat cokoliv,” uvedl Kubek pro server idnes.cz. “Už jsme si to zkazili několikrát. Jestli si chceme zkazit i prázdniny a strávit léto v lockdownu s respirátory na puse a zavření doma, tak si to takto můžeme zajistit.“
Podle Milana Kubka je sice třeba zákaz pohybu mezi okresy velmi nepříjemný, ale stále potřebný. “Realita je taková, že kdyby se rozvolnilo, tak spousta lidí vyrazí na turisticky atraktivní místa. A to, co se dělo v Praze na náplavce, by se pak dělo na Karlštejně, Křivoklátu, ve Špindlu a na dalších místech,” řekl šéf lékařů.
Milan Kubek také říká, že se naplnil vývoj, před kterým on i další odborníci varovali. Tedy, že epidemie sice bude mít sestupnou tendenci, ale bude klesat velmi pomalu, což neumožní v nějaké rozumné době dostat se na přijatelné hodnoty a rozvolnit opatření. Podle něj bylo řešením na začátku března na dva týdny zavřít průmysl. Jenže to se nestalo.
“Teď jsme v situaci, že máme takový denní počet nových případů, při kterém jiné země zavádí tvrdé lockdowny. Sleduji to se znepokojením, mrzelo by mě, kdybychom si to zase pokazili. Takhle se přeci dlouhodobě žít nedá,” uvedl Kubek.
Foto: Shutterstock