V současné době můžeme se zatajeným dechem na komoditních trzích pozorovat nárůst ceny zlata. Tento drahý kov je historicky vnímán jako uchovatel hodnoty a lidé se k němu uchylují především v dobách krizí, a to zejména takových, ve kterých není úplně jasné, jak to nakonec dopadne s hodnotou běžného oběživa, tedy národních měn chcete-li, dopadne.
Hravě přeskočená magická hranice
Ještě v březnu tohoto roku se cena zlata pohybovala pod 1500 dolary za trojskou unci. Tuto hladinu ale rychle odvál čas. Od poloviny března totiž zlato prudce zdražuje, a to bez větších výkyvů. V posledních dnech přitom doslova pádí vzhůru a včera poprvé v historii překonalo magickou hranici 2000 dolarů za trojskou unci. Tuto hranici přitom nijak dlouho netestovalo, jak by se dalo očekávat, ale suverénně ji překročilo a pokračuje v růstu. Aktuální hodnota trojské unce už činí 2027 amerických dolarů.
Tento vývoj jednoznačně ukazuje, že se ve společnosti něco děje. O takový vývoj by se nedokázali postarat samotní spekulanti, kteří navíc zlato nemají příliš v oblibě. Tuto komoditu nejčastěji nakupují běžní lidé, kteří do ní vkládají své úspory v obavách, že by o ně jinak mohli přijít.
Vysoká inflace a nulové úročení
Než přišel koronavirus, mělo zlato tendenci spíše oslabovat, případně stagnovat na dlouhodobé úrovni mezi 1400 a 1500 dolary za trojskou unci. Spolu s pandemií ale přišly do té doby bezprecedentní fiskální stimuly. Prakticky všechny země na světě se rozhodly své ekonomiky zasypat (natištěnými) penězi, aby zabránili jejich masivnímu propadu.
To se ale pravděpodobně neobejde bez dopadů na zvyšující se inflaci, tedy ztrátu hodnoty peněz. Spojené státy americké v rámci pomoci vydají biliony dolarů a už teď se americký dolar začal propadat. Vůči koruně za pár měsíců ztratil více než deset procent hodnoty. To je jasný důkaz devalvace měny a s ní přímo spojeného inflačního vývoje.
Dalším problémem je, že v současné době nelze ani nízkou inflaci vyrovnat uložením prostředků na bezpečný spořicí účet nebo termínovaný vklad. Vzhledem k nízkým úrokovým sazbám centrální banky nejsou komerční banky ochotny poskytnout prakticky žádné úročení vkladů. Lidé tak musí hledat rizikovější nástroje a vedle předražených akcií skupují také zlato.
Foto: Freepik