To, že je možné se koronavirem nakazit opakovaně, je už dostatečně známou skutečností. Obvykle se ale má za to, že druhá infekce by měla být o poznání mírnější.
V případě 25letého mladíka z amerického státu Nevada tomu tak ale nebylo. Když se u něj objevily problémy s dýcháním, ukázalo se, že se podruhé nakazil koronavirem. Pacient už se zotavuje, ale průběh druhé infekce byl v jeho případě výrazně komplikovanější než v případě první nákazy.
Jeho případ popsali vědci z Nevadské univerzity, kteří se ve své studii zaobírají schopností imunitního systému odolat koronaviru.
- 25. března – objevila se první vlna příznaků včetně bolesti v krku, hlavy, kašle, nevolnosti a průjmu.
- 18. dubna – byl poprvé pozitivně testovaný.
- 27. dubna – počáteční příznaky zcela ustoupily.
- 9. a 26. května – dvakrát negativní test.
- 28. května – znovu se objevily projevy jako horečka, bolest hlavy, závrať, kašel, nevolnost a průjem.
- 5. června – podruhé pozitivně testovaný. Měl nízkou saturaci kyslíkem a trpěl dýchavičností.
Podle vědců v tomto případě nešlo o jednu a tu samou infekci, která by pouze spala, aby pak znovu propukla. Porovnání genetických kódů viru totiž prokázalo, že byly příliš odlišné na to, aby byly způsobeny stejnou infekcí. “Naše objevy naznačují, že jedna infekce nemusí lidi chránit před opakovanou nákazou,” uvedl spoluřešitel studie Mark Pandori.
Ukázalo se také, že v případě druhé infekce byl průběh onemocnění horší. Znamená to, že si tělo nedokázalo vytvořit dostatečné množství protilátek, které by ho ochránily.
Zkoumání fenoménu reinfekcí by mělo významně ovlivnit chápání imunity vůči covidu. Také lidé, kteří se uzdravili, by měli nadále dodržovat hygienické návyky a nosit roušky.
Foto: Shutterstock