Stále si lámete hlavu nad tím, jak je možné, že ceny nemovitostí v Praze dlouhé roky míří vzhůru a nezdá se, že by se jim chtělo zastavovat? Z nové zprávy Eurostatu vyplývá, že by to mohlo být způsobeno jednoduše tím, že Praha je velmi bohatým regionem z hlediska HDP na obyvatele. Dokonce jedním z nejbohatších v celé Evropské unii. Jak ukazují data, v roce 2019 byla Praha dokonce na třetím místě co do bohatství v EU.
Zprávu ale není možné jednoduše vykládat tak, že by v Praze žili jedni z nejbohatších lidí v celé Evropě. “Nejde o bohatství lidí, kteří v regionu žijí. Ale o bohatství, které se tam vytvoří a zároveň o bohatství, které vytvářejí firmy sídlící na daném území,” vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda pro server idnes.cz.
Statistický úřad Eurostat vysvětluje pozici Prahy také tím, že existuje velké množství lidí, kteří do hlavního města dojíždějí za prací, ale nebydlí v něm. Platí, že třeba velká část obyvatel Benešova a dalších okolních měst dojíždí do Prahy pracovat a vytvářet tu přidanou hodnotu. Ta potom padá do pražského regionu.
Nemůže jít ale o jediný důvod. Podobný magnetismus mají totiž i jiná velká evropská města, třeba Hamburk nebo Vídeň. A ta skončila za Prahou. “Za posledních pět let, respektive před koronavirem, rostla česká ekonomika rychleji než byl průměr EU. Praha tak doháněla západní velkoměsta,” dodává další důvod ekonom Pavel Ryska.
Dalším faktorem jsou investice zahraničních společností, které v Praze neustále probíhají a neoslabila je ani globální krize v roce 2009. Ostatně regiony, které jsou nad Prahou, se vyznačují právě vysokou přitažlivostí pro investice. Jde o Lucemburk a jižní Irsko.
Foto: Shutterstock