Po celém světě se rýsují první nadějné vakcíny proti nemoci Covid-19. Za normálních okolností by jejich vývoj trval dlouhé roky, ale regulační úřady tentokrát přimhouřily oko a perspektivním látkám umožnily významně zkrátit testovací dobu na vedlejší účinky. Má se totiž za to, že přínos vakcíny bude výrazně větší i tehdy, pokud by se u ní nějaké vedlejší účinky projevily. Na dobré cestě je vakcína skupiny vědců z Oxfordu či italská společnost Moderna. Povolení své vlastní vakcíny už oznámili také Rusové. Celkem je slibných dvě desítky různých látek. Svou vakcínu vyvíjejí i Češi, ale mezi kandidáty na úspěch se zatím neřadí.
Schválení v říjnu, dodávky za rok
Je docela možné, že se v poměrně krátké době sejde několik funkčních vakcín. Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví, Roman Prymula, předpokládá, že první vakcíny by mohly být schváleny už v říjnu tohoto roku. To ale ještě neznamená, že se okamžitě rozjede masová výroba. Spíše půjde o omezenější, možná až experimentální šarže. Výroba ve velkém najede až později a do České republiky by se větší dávky mohly dostat někdy v polovině příštího roku.
Z hlediska dostupnosti vakcíny by bylo ideální, pokud by skutečně bylo na výběr z více účinných látek. Jednotliví výrobci by si tak museli konkurovat. Pokud by byla ale dostupná pouze jedna účinná vakcína, je velmi pravděpodobné, že by si za ni producent řekl značnou částku. To připouští i Prymula, který říká, že cena jedné dávky by se mohla pohybovat kolem 9 tisíc korun. V některých případech přitom bude nutné aplikovat dávky dvě. “To je při těch obrovských počtech cena poměrně vysoká,” říká Roman Prymula.
Proočkovat bude třeba třetinu populace
Zatím nikdo neví, jakým způsobem bude vakcína k mání. Nicméně zkušenosti s testováním, které si mnohdy musí zaplatit i lidé s příznaky nemoci, vzbuzuje podezření, že stát nechá úhradu na bedrech občanů. A to i proto, že pokud by vakcínu platil všem, šlo by o obrovský zásah do státního rozpočtu. Nicméně bývalý náměstek ministra zdravotnictví předpokládá, že by se o úhradu měl postarat stát. “Já si myslím, že ta vakcína bude hrazená naprosto dominantně státem, pokud tam vůbec bude nějaká spoluúčast,” řekl Roman Prymula.
Podle Prymuly bude zásadní v první fázi proočkovat všechny rizikové skupiny obyvatelstva. Podle hrubých propočtů se má jednat o 3 až 3,5 milionu lidí. Není ale vůbec jisté, kdy se Česká republika k takovým počtům dávek dostane.
Většina členských států Evropské unie včetně České republiky se dohodla, že distribuce vakcíny bude probíhat centralizovaným způsobem, a to z Bruselu. Podle Prymuly však tento skupinový postup sabotují čtyři státy, kteří si vakcínu chtějí obstarat samostatně.
Foto: Freepik