Medvědí česnek patří mezi první rostliny, které značí příchod jara. Přináší tak do kuchyně zpět čerstvost a zelenou barvu. Jakoby chtěl dát najevo, že se příroda probouzí zpět k životu, nabízí obrovskou porci vitamínů a dalších prospěšných látek.
Ne nadarmo ho s oblibou konzumovali už staří Germáni, kteří věřili, že jim propůjčí doslova medvědí sílu. Odtud tedy jeho netradiční název. Nebo to snad bylo, jak se také někdy traduje, proto, že ho milují i medvědi, kteří jsou schopni kvůli němu po probuzení ze zimního spánku urazit i světa lán, aby si opět nabili své baterky?
Ať už je tomu jakkoliv, jisté je to, že obliba medvědího česneku roste každým rokem i v České republice. Není se čemu divit. Kromě toho, že je zdravá, se navíc vyznačuje i jedinečnou chutí.
Jak medvědí česnek používat?
Kdo medvědí česnek začne používat, většinou už na něj nedá dopustit. Zjistí totiž, že ho může používat nepřeberným množstvím způsobů. Skvělý je jako čerstvá bylinka, ale i tepelně zpracovaný.
Ačkoliv ho pojí název s kuchyňským česnekem, používá se zcela jinak. Namísto stroužků zde využijete především listy. Ne snad, že byste nemohli zpracovat i květ a cibulku, ale charakteristickou štiplavou chuť a vůni vám poskytnou právě a jen listy.
Medvědí česnek lze používat v podstatě všude, kde byste jinak přidávali klasický česnek nebo pažitku. Z listů můžete ale připravit i salát, případně vynikající pesto. Lze je také jednoduše spařit a podávat jako listový špenát. Tenhle už navíc nemusíte ochucovat běžným česnekem. Pokud nemáte chuť něco složitě vymýšlet, zkuste si medvědím česnekem jen posypat krajíc chleba nebo brambory. Hned budou chutnat jinak.
Kde roste?
A kam na medvědí česnek vyrazit? Důležité je vědět, že v našich končinách se vyskytuje od konce března přibližně do poloviny května. Nejvíce se mu daří na místech, která jsou vlhká a stinná, tedy ideálně v lužních lesech. Narazíte na něj ale i v Praze, roste třeba v Šárce nebo u Hladové zdi.
Sběr medvědího česneku není nijak omezováno, ale je také pravdou, že se často vyskytuje v oblastech, které už jsou zákonem chráněny. Na takových místech je jeho trhání zakázáno, a to pod hrozbou pokuty až deset tisíc korun.
Foto: Shutterstock