V České republice stále přetrvává vnímání nájemního bydlení jako něčeho podřadného a dočasného. Na Západě je to přitom zcela naopak. Podíl vlastnického bydlení je zde výrazně nižší než u nás a lidé jsou naopak zvyklí žít v nájmu. Neznamená to přitom, že by neměli dost prostředků na nákup vlastního bytu, jen je chtějí vynaložit za něco jiného. Například za investice, které slibují zajímavější zhodnocení.
“V Češích je zakořeněná vize, že něčeho dosáhnout znamená postavit si vlastní dům a bydlet v něm až do smrti. V tom se zásadně lišíme od západní Evropy, kde je podíl nájemního bydlení podstatně vyšší,” říká pro Lidové noviny šéf české pobočky švédské společnosti Heimstaden, Jan Rafaj. Ta v Česku vlastní tisíce bytů a je jedním z mála významných hráčů na tomto poli. “Vůbec to neznamená, že by tam lidé neměli na vlastní bydlení. V Německu je běžné, že někdo vlastní dům, který má více bytových jednotek, a pronajímá je. Sám ale také bydlí v nájmu.“
Nájemní bydlení je výhodné v tom, že lidem umožňuje sociální mobilitu a dává jim možnost reagovat na životní cyklus. “Když někdo odejde z domu od rodičů, žije sám, pak mu stačí 1+1 blízko práce. Pak si najde partnera a může se přestěhovat do 2+1. Když se narodí děti, byt vymění za větší někde blízko škol. Poté, co děti odejdou, najde si bydlení ve větším klidu, třeba si pronajme nějakou chalupu,” říká Rafaj.
V České republice tomu tak obvykle není. Vrcholem života bývá koupě vlastního bytu či stavba domu. Když se zadaří, lidé to stihnou tak, aby v domě vyrůstaly jejich děti. Nejsou ale výjimkou ani případy, kdy si Češi staví předimenzované bydlení i s odrostlými dětmi. Pak jim ale příliš pozdě dojde, že vlastně nemají pro dům využití a v důchodu ho pak mají třeba i problém utáhnout. “Toto v západní Evropě rychle pochopili, a proto tam je segment nájemního bydlení velmi rozvinutý. Nájemní bydlení by mělo zajistit bezstarostný život. Ve chvíli, když má někdo hypotéku a má k bytu hluboký citový vztah, tak představa, že by se někam stěhoval za prací, je velmi komplikovaná,” vysvětluje Jan Rafaj.
Podle některých expertů čeká Českou republiku v příštích letech boom nájemního bydlení, a to hned z několika důvodů. Ten první není příliš pozitivní: lidé si vlastní bydlení ve velké míře nebudou moci dovolit. Další důvod už ale souvisí se změnou životního stylu. Dorůstá generace, která už nepotřebuje nutně vlastnit, ale chce naopak využívat všech radostí života. Na Západě byl vývoj přitom obdobný.
Foto: Shutterstock