Stomatolog Roman Šmucler patří od začátku epidemie ke kritikům vládních protiepidemických opatření. Zastává názor, že si lockdowny škodíme více, než kdybychom nechali koronavirus populací proběhnout a chránili jen ty nejohroženější. Tento svůj názor nezměnil ani pod vlivem událostí z počátku tohoto roku a znovu volá po tom, aby se co nejrychleji rozvolnilo.
Šmucler je kritický také k plošnému testování, které má jen minimální výtěžnost a přitom stojí obrovské částky z rozpočtu, jež pak budou chybět jinde ve zdravotnictví. “Mohl bych vydat, neb jsem v provozu, knihu: „Jak obejít testování na sto způsobů“, asi by to byl hit. Hodně je to o tom, že kdo chce, ten se testům vyhne. Většina lidí se ale poctivě testuje a výnosnost je velmi malá vzhledem k nákladům,” uvedl Šmucler pro server Parlamentní listy. “Když si uvědomíme, jak chronický nedostatek financí v Česku máme pro léčbu onkologických pacientů, stomatologie atd. Nám se snižují relativní výdaje na stomatologii a pacienti to cítí. Dva měsíce plošného testování se třeba dají vykompenzovat buď navýšením plateb státu, a tedy i daní. Nebo třeba rušením stomatologie na pojišťovnu. Chceme to?” Podle něj už je ale přeci jen světlo na konci tunelu. Na základě jednání Poslanecké sněmovny, kterých se účastní, prozradil, že vše směřuje k ukončení plošného testování koncem května.
Podobně nechápe, proč lidé stále musí venku nosit respirátory. Ty už podle jeho názoru měly dávno zmizet. “Roušky venku nejsou úlitbou skutečným odborníkům. Víme, že přínos je malý. Je to spíše otázka politická, odvozená od strachu části populace a médií. Jak strach mizí, mizí i roušky. Stát by na to měl reagovat,” řekl Roman Šmucler. Problém je to i proto, že pokud existujeme obrovské množství nařízení, jež lidé považují za zbytečná, přestanou dodržovat všechna. Stát potom ještě přitvrzuje, ale už se nic neděje.
Stomatolog, který je známým obdivovatelem Spojených států amerických, dává ve věci koronaviru poněkud překvapivě za příklad Rusko, kde už se život víceméně vrátil k normálu a epidemii tu příliš neřeší. “Rusko mělo jednu chvíli tvrdší lockdown než Česko. Oceňuji, že mi loni v létě říkali z ruské vlády, že covid ochromí Evropu minimálně do konce března. Měli pravdu, já doufal v lepší scénář. Pak začali jako první očkovat – mám tam známé, kteří jsou očkovaní od loňského podzimu,” říká Šmucler. “Kdo chtěl, je už v Moskvě z rizikových i jiných skupin očkován. Rusko si myslí, že omezovat radikálně ostatní lidi už není vhodné. Je to prostě více škody než užitku. Rozumný člověk, jako třeba u chřipky, ví, zda si může dovolit vzhledem ke svému stavu jít na hokej, do restaurace, nebo se chránit doma.“
Foto: Institut Asklepion