Starobní důchody pro příští rok se staly jedním z hlavních témat současné vládní koalice. Ačkoliv by se mohlo zdát, že vláda bude chtít v krizových dobách šetřit a trochu ulevit státnímu rozpočtu, politici podle všeho nechtějí důchodce nahněvat a slibují jim vysoká navýšení penzí.
Peníze nejsou, ale stejně je slíbíme
Zatímco Andrej Babiš se ještě v minulých týdnech držel relativně zkrátka a počítal spíše s tím, že se důchody zvednou o zákonnou valorizaci ve výši 840 Kč, kterou chtěl navýšit jen o symbolických 60 Kč, kroky sociální demokracie ho zřejmě přesvědčily o tom, že důchodcům bude zapotřebí přidat více. Co na tom, že nejde o rozhodnutí postavené na ekonomických datech, jako spíše snahu nenahněvat si důležitou voličskou skupinu před krajskými volbami v říjnu a nakonec i parlamentními volbami příští rok.
“Pro důchodce budu chtít maximálně možné navýšení při rozumném dočasném zadlužení našich rozpočtů v roce 2020 a 2021, které si můžeme dovolit, protože jsme dluh vůči HDP od roku 2014 významně snižovali,” prozradil teď Andrej Babiš listu MF DNES. Na doplňující dotaz potom reagoval, že termín maximálně možné v jeho očích představuje i 500 Kč nad zákonnou valorizaci.
Jde pochopitelně o navýšení fiktivního průměrného důchodu, který aktuálně činí 14 397 Kč. Někteří důchodci si tak v absolutním vyjádření polepší více, někteří méně. Průměrně by ale měsíční důchod měl vzrůst o 1340 Kč. Za celý rok 2021 by si tak důchodci v průměru polepšili o významných 16 080 Kč.
Opozice jen přikyvuje
Sociální demokracie jako koaliční partner s tím pochopitelně nemá problém. Sama přitom navrhovala navýšení o 300 až 400 Kč nad valorizaci. Zdá se tedy, že je chce Babiš svým návrhem ještě “trumfnout”, což nepřipomíná úplně odpovědnou politiku.
“Pokud pan premiér navrhuje více, rádi naše seniory podpoříme,” nechal se už slyšet předseda ČSSD Jan Hamáček. Komunisté by důchodcům tradičně snesli modré z nebe, a tak budou jen kvitovat návrh na tak vysoké navýšení penzí. Za KSČM už to potvrdila její ekonomická expertka Miloslava Vostrá.
Na důchodech je krásně vidět, jak moc populistické toto téma je. Vláda se chystá rozhazovat ve velkém, přestože na to v rozpočtu objektivně nemá peníze a opozice v podstatě jen přikyvuje. Žádná ze stran nedokáže jasně říct, že teď není moudré důchodcům tolik přidávat, když se musí uskrovnit celá společnost. U oportunistické SPD se to ještě dá čekat, ale navýšení důchodů opatrně přikyvují i představitelé TOP 09, STAN nebo Pirátů.
Čtěte také: Ať bohatší platí vyšší daně, navrhuje Schillerová zavedení progrese
Tento styl politiky a absence jasné koncepce se může České republice značně vymstít. Zatím je na tom státní kasa relativně dobře a může si dovolit i tak vysoké zadlužení jako letos. Musí však jít o jednorázovou záležitost, jinak nastoupíme velmi rychlou cestu do vážných ekonomických potíží.
Foto: vlada.cz