Přestože v Evropě koronavirus pomalu, ale jistě ustupuje, média přinášejí hrozivé obrázky z Indie, kde se pro změnu rychle šíří, a to navzdory tomu, že země poměrně svižně očkuje. Jak se ale ukazuje, vše je otázkou interpretace. Vzhledem k tomu, že o koronaviru už leccos víme a několika vlnami si sami prošli, můžeme se na situaci v cizí zemi podívat realističtějšíma očima. Pokud tak učiníme, zjistíme, že se v druhé nejlidnatější zemi světa neodehrává žádná apokalypsa. Koronavirus tu jen nastoupil na svou vzestupnou křivku, kterou už jsme v různých zemích viděli mnohokrát.
Za včerejšek v Indii přibylo 386 000 nových případů nákazy. To číslo vypadá na první pohled hrozivě, stejně jako počty obětí, které v posledních dnech dosahují ke 3500 tisícům. Tahle čísla bez kontextu ale zároveň extrémně zkreslují situaci. Musíme totiž vědět i to, že v Indii žije 1,3 miliardy lidí a že země zřejmě již brzy předběhne Čínu a stane se nejlidnatějším státem světa. Pro srovnání: celá Evropská unie čítá 446 milionů obyvatel, tedy přibližně třetinu. Pokud bychom se přitom podívali na koronavirové statistiky všech 27 států EU, zjistili bychom v absolutních hodnotách ještě více šokující věci. Například celkový počet mrtvých ve státech Evropské unie dosáhl od počátku pandemie 678 000 lidí, zatímco v Indii na covid dosud zemřelo 208 000 lidí. Pokud by se situace v Indii po celou dobu pandemie vyvíjela obdobně jako v EU, muselo by tu být kolem 2 milionů obětí covidu.
Zajímavé je i srovnání s Českou republikou, zejména potom s přelomem února a březnu, kdy tu epidemie eskalovala a počet nových případů dosahoval čísla 17 tisíc za den. Dodejme, že se tak dělo s 10,5 miliony obyvatel. Jednoduchým srovnáním populací obou států zjistíme, že Indie je přibližně 124krát lidnatějším státem. Pokud by tedy epidemie v Indii probíhala stejnou silou jako v České republice počátkem března, musela by registrovat 2,1 milionu nově nakažených denně. Jak ale vidíme, její čísla jsou maximálně pětinová.
Co z toho vyplývá? Pokud bychom to hodně zjednodušili, tak to, že současná situace v Indii odpovídá přibližně 3000 pozitivních případů za den v České republice. Letmý pohled do aktuálních statistik přitom prozradí, že to je podobné číslo, které dnes ve skutečnosti vykazujeme.
Pravdou je, že zdravotnictví v České republice je nesrovnatelně lepší než v Indii, kde se perou zejména s nedostatkem kyslíku. Na druhé straně by mnozí možná byli překvapeni z toho, jakou má ve skutečnosti úroveň. Za poslední roky udělalo velký skok kupředu a už to zdaleka není taková zoufalost, jakou si mnozí zřejmě představují. Zajímavá je také skutečnost, že v Indii na covid z celkového počtu nakažených umírá přibližně obdobné množství pacientů jako všude jinde.
Není naopak pravdou, že by Indie málo testovala a počty případů tak byly zkreslené. Testovací kapacity jsou zde značné. Ostatně, dokládá to právě i poměr mezi pozitivními případy a oběťmi.
Jakkoliv nelze koronavirus podceňovat, vysílání z kontextu vytržených scén z Indie a poukazovat na novou mutaci, která má být údajně ještě nebezpečnější než ty stávající, což je opět dokladováno právě a jen počtem případů v zemi, už skutečně hraničí s šířením strachu.
Foto: Shutterstock