Česká republika se právě nachází v euforii rozvolňování dlouhou dobu uplatňovaných protiepidemických opatření. Většina lidí se domnívá, že takový lockdown zažili naposledy. Jenže virus ještě podle expertů může překvapit.
Češi navíc s rychlým rozvolňováním mají už zkušenosti. Už dvakrát se nehezky vymstilo, a to zejména proto, že politici nebyli schopni včas zasáhnout a nechávali situaci nabýt extrémních rozměrů.
Vláda se z toho na první pohled nepoučila. Sice podrobně představila balíčky, v rámci kterých se má postupně rozvolňovat, ale na rozdíl od protiepidemického systému (PES) v tomto plánu chybí jakákoliv brzda. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček už se nechal slyšet, že pokud by se situace znovu zhoršovala, stát by nejprve vyčkával. To přitom nejsou slova, která chtěli epidemiologové slyšet.
“Pokud by incidence rostla, musíme reagovat. Ale není to okamžitý akt, projevilo by se to až po několika týdnech,” uvedl Karel Havlíček pro server Lidovky.cz.
Vláda navíc rozvolňuje rychleji než doporučují experti z Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES). Ti jasně deklarují, že hranice sta případů na sto tisíc obyvatel by měla být nepřekročitelná. Jenže stát ji rovnou obešel a začal s rozvolňováním i tehdy, kdy tuto hranici splňovalo pouhých pět krajů ze čtrnácti.
Přestože se situace rychle lepší a epidemie polevuje, stále podle odborníků nejsme tam, kde bychom měli být. I při současných číslech hrozí, že se epidemie znovu zvrtne. “V některých krajích se reprodukční číslo blíží jedničce nebo tam už je. A to ještě nedošlo k žádnému projevu rozvolnění, které bylo od pondělí představeno, jako jsou třeba služby,” uvedla viroložka Ruth Tachezy. Koncem v dubna bylo reprodukční číslo na hodnotě 0,9, teď tedy stouplo.
Epidemiologové upozorňují na důležitý faktor. Česká republika podle nich rozvolňuje na číslech, kdy jiné země zavádějí přísná restriktivní opatření. Je to jistě dáno tím, že Češi mají zkušenosti s mnohem vyššími čísly a podstatnou roli hraje také trend, tedy zda je stoupající či klesající. Přesto jsou i současná čísla důvodem k opatrnosti.
Viroložka Ruth Tachezy je přesvědčena, že systém postavený na incidenci případů by měl platit oběma směry. Tedy, pokud epidemie znovu posílí, je třeba jednotlivé sektory ekonomiky znovu uzavírat. Jenže vláda se tváří, že bude čekat několik týdnů, až se trend potvrdí. To už by ale také mohlo být pozdě.
“Uvědomujeme si, že ta omezení jsou těžká, ale musíme se dívat dopředu dále než týden a na všechny části života najednou. Pokud se předčasně otevře jedna oblast, hrozí, že se naopak zase zdrží ostatní balíčky,” upozornil vědec Oxfordské univerzity a další člen MeSES Jan Kulveit.
Foto: Shutterstock