Málokdo zažil v koronavirové době takovou jízdu na horské dráze jako ministr vnitra Jan Hamáček. V počátcích epidemie zaujal národ svou rázností a jasnými výroky. Svou dělnost symbolizoval červeným svetrem s vyhrnutými rukávy. Podle svých blízkých spolupracovníků byl tehdy odhodlán udělat pro Českou republiku konečně něco dobrého.
Kdo koupil respirátory dráž?
Jenže pak slova nahradily činy a ty hrají neoddiskutovatelně v Hamáčkův neprospěch. Byl to právě on, kdo do České republiky začal masivně vozit roušky a respirátory z Číny, za což se komunistické zemi neváhal veřejně klanět. Tehdy ale ještě neříkal, jak tvrdě za nedostatkový zdravotnický materiál platí. Jeho resort například nakoupil respirátory v ceně 422 Kč za kus. Pravda, v tomto ohledu ho předčilo ministerstvo zdravotnictví, jehož rekord činí dokonce 700 Kč za kus. Hamáček z nějakého důvodu nenakupoval napřímo, jakkoliv se chlubil skvělými kontakty s čínskými představiteli, ale nechával vydělávat překupníky. Brzy se ukázalo, že jsou to firmy, které do té doby prakticky nevykazovaly činnost, ale které najednou začala obchodovat se státem v objemech stovek milionů korun. Nákupy už šetří policie a Nejvyšší kontrolní úřad jednoznačně zkonstatoval, že byly mnohonásobně předražené, a to i za předpokladu, že se zohlední výjimečná situace.
Jan Hamáček byl nejvýraznějším propagátorem neustálého prodlužování nouzového stavu v České republice. Vysvětloval to tím, že jinak nelze tak masivní krizi zvládnout, což působilo zpočátku logicky, jenže pak se stav nouze protahoval už skutečně donekonečna, a pokud by ho nepřestali podporovat i komunisté, zřejmě bychom se v něm nacházeli dodnes. Nelze vyloučit, že Hamáček nouzový stav potřeboval pro neprůhledné nákupy svého resortu, na které v takovém případě nebylo třeba vyhlašovat výběrové řízení.
Testy pro školáky byly dobrým kšeftem, ale ne pro stát
V plné nahotě se to ukázalo při nákupu antigenních testů do škol, který v první fázi rovněž organizovalo ministerstvo vnitra. Hamáček byl jedním z největších zastánců antigenního testování, jakkoliv ho experti pro tyto potřeby nedoporučovaly. Jenže s antigenními testy se skvěle obchodovalo. Na rozdíl od Rakouska ministr vnitra opět nezvolil cestu přímého nákupu v Číně, ale oslovil několik prostředníků. Další si pak stěžovali, že vůbec osloveni nebyli. Vnitro pak na základě nejasných kritérií vybralo společnost, která testy nabízela dráže než jiná firma. Ve školách se pak potvrdilo, že testy skutečně příliš nefungují. Nezávislá laboratoř je zhodnotila jako jedny z nejhorších na trhu.
Podivní lidé kolem ministra
Velmi zvláštní je také personální politika Jana Hamáčka. Ta budila zájem veřejnosti už dříve. Například tehdy, když si Hamáček jako svého poradce vzal bývalého slovenského policejního prezidenta Tibora Gašpara, jenž musel odstoupit po vraždě Jána Kuciaka. Později byl obviněn z machinací a dnes sedí ve vazbě.
Když pak Hamáček nedávno odvolal ministra zahraničí Tomáše Petříčka a sám krátkodobě usedl do jeho křesla, jedním z prvních kroků, které udělal, bylo jmenování Pavla Jaroše náměstkem na tomto resortu. Ten byl přitom v minulosti obžalován ve věci předražených rekonstrukcí ambasád a platí za blízkého člověka pražských kmotrů.
Když pak Hamáček do Černínského paláce vyslal svého náměstka z ministerstva vnitra Jakuba Kulhánka, na jeho místo jmenoval další známé a dosti poskvrněné jméno. Michala Haška. Ten se politicky “oddělal” mnohonásobným veřejným lhaním v souvislosti s takzvaným “lánským pučem” po volbách v roce 2013, kdy se ve spolupráci s prezidentem Zemanem neúspěšně pokusil sesadit předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku.
Čtěte více: Hamáčkovi došli lidi. Vrací se pučista Hašek, fanoušek Nočních vlků a ruských separatistů
Svůj koronavirový rok teď Jan Hamáček završil pořádným přešlapem, když plánoval cestu do Moskvy v době, kdy už věděl o účasti ruských agentů na výbuchu vrbětického skladu. Ačkoliv stále není potvrzeno obvinění, že chtěl vyhandlovat jeho zametení pod koberec za ruské vakcíny, už se ví, že to rozhodně neměla být kamufláž a že ministr do Moskvy skutečně mířil.
Čtěte více: Účastníci schůzky už nemohli mlčet. Hamáček chtěl zradit národ, musí okamžitě skončit
Foto: Úřad vlády ČR