Češi si možná již brzy budou zvykat na nové důchody. Slibuje to přinejmenším důchodová reforma, kterou na jednání vlády poslalo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Nejdůležitějšími body reformy by mělo být zkrácení povinné doby důchodového pojištění pro odchod do důchodu, stanovení základního důchodu, ohodnocení péče za každé vychované dítě a také možnost odejít do důchodu předčasně v případě náročných profesí.
Ministerstvo Jany Maláčové uvádí, že reforma má širokou podporu napříč politickým spektrem a se souhlasným stanoviskem se setkala také u expertů z tuzemska i OECD. Kvitují ji také seniorské organice.
“Je to poprvé, co resort práce a sociálních věcí předložil k projednání komplexní návrh důchodové reformy v paragrafovém znění. Na základních parametrech panuje shoda. Je pět minut po dvanácté a důchodový systém akutně potřebuje přeměnu. Pevně doufám, že náš materiál, který má tak velkou podporu, budeme moci otevřít na půdě Poslanecké sněmovny a společně dotáhneme změny do konce,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v tiskové zprávě. Důchodová reforma se nese v duchu hesel spravedlnost, srozumitelnost a udržitelnost.
Základní důchod pro každého
Velkou novinkou má být základní důchod pro každého. Ten by měl být stanoven na hranici 10 tisíc korun, což je hranice, které v současnosti nedosahuje přibližně 90 tisíc seniorů. Základ by potom měl být doplněn o zásluhovou část.
500 Kč pro každé dítě (převážně) pro ženy
Ministerstvo práce a sociálních věcí konstatuje, že ženy mají v průměru o 2856 Kč nižší důchod než muži. Do značné míry je to dáno tím, že se ve svém životě musely starat o děti. Podle důchodové reformy by proto žena měla dostat k důchodu 500 Kč za každé vychované dítě. Pravdou je, že se to nevztahuje jen na ženy, ale konkrétně na hlavního pečujícího, což mohou v některých případech být i muži.
Další profese budou moci do důchodu dříve
Pracovníci 3. a 4. kategorie práce v současné době nemohou odejít do penze dříve, aniž by jim byl krácen důchod. To by reforma měla změnit. Brusiči, svářeči či všeobecné zdravotní sestry by tak mohli jít do důchodu dříve. Za každých deset odpracovaných let se jim o jeden rok sníží důchodový věk.
Už nebude třeba odpracovat 35 let
Reforma má řešit také důležitou bolest současného systému. Dnes je totiž pro přiznání důchodu nutné odpracovat celých 35 let, což pro řadu lidí není snadné splnit. Jde zejména o případy, kdy je někdo po celoživotní práci propuštěn v 50 letech a nemůže už najít další práci. Týká se to také lidí, kteří byli třeba kvůli vážné nemoci delší dobu nezaměstnaní. Proto reforma hranici povinné doby pojištění zkracuje na 25 let.
Jak se zajistí udržitelnost systému?
Faktem je, že reforma ve všech svých bodech navyšuje náklady důchodového systému. Přesto ministerstvo mluví o udržitelnosti. “Penze nemohou být do budoucna kryty primárně z pojistného, jako je tomu v současné době. V Česku takto financujeme 77 % sociálních výdajů, v EU průměrně jen mírně přes 50 %. Bude nutností se zaměřit na reformu daní,“ vysvětluje ministryně. „Spolu s daňovou reformou se musíme vypořádat také s jednou nespravedlností, a tou jsou vysoké daně pro pracující důchodce,” uvádí Jana Maláčová.
Foto: Shutterstock