Česká republika se nachází ve schizofrenní situaci. Po očekávaném konci koronavirové pandemie, která pustila rozpočtu žilou, by vláda měla začít šetřit na všech frontách. Jenže v říjnu se konají volby, a tak se mejdan ještě protáhne. Hrozí však, že předvolební dárky ovlivní výdajovou stránku rozpočtu i na další roky. Před pár dny přitom agentura Moody’s varovala, že české veřejné finance začínají být neudržitelné.
Velkým tématem příštích týdnů a měsíců přitom budou důchody. Důchodci v posledních letech zažívali takový růst penzí jako ještě nikdy v minulosti. Každý rok se jim přilepšovalo v průměru přibližně o tisícikorunu, což bylo hodně nad zákonnou valorizaci. To také hodně zvedlo vyměřovací základ, z něhož se dnes vychází.
Odborníci upozorňují, že důchodci se budou muset připravit na hubenější roky, protože důchodový systém je jen těžko udržitelný. V prvním čtvrtletí tohoto roku se dostal do deficitu téměř 9,5 miliardy korun. To znamená, že do průběžného systému přichází méně prostředků, než kolik je zapotřebí k hrazení vysokých penzí.
Ministryně financí Alena Schillerová ale uklidňuje, že důchodce tato vláda v žádném případě nenechá na holičkách. “Letos v konvergenčním programu odhadujeme rámec valorizace asi 450 korun, je to nárůst plus 2,9 procenta meziročně oproti loňské valorizaci a ceny porostou maximálně o 2,3 procenta,” uvedla ministryně financí v televizi CNN Prima News.
Přiznala však, že za dlouhou dobu je to poprvé, kdy sociálnímu systému přestaly stačit prostředky. “Sociální systém dostal zabrat, a tím pádem poklesly i jeho příjmy, takže se dostal do deficitu. Chtěla bych připomenout, že byl téměř tři roky, možná i trochu déle, v přebytku rozdíl mezi výběrem sociálního a výplatou důchodů,” řekla ministryně financí.
Přestože Schillerová deklaruje růst důchodů i pro příští rok, oproti ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové se drží zkrátka. Ta totiž navrhuje zvýšení důchodů nad rámec zákonné valorizace a už před časem vrátila do hry další rouškovné.
Foto: Úřad vlády ČR