Původně se premiér Andrej Babiš stavěl ke zvýšení důchodů nad rámec zákonné valorizace spíše negativně. Argumentoval tím, že důchody rychle rostly už v minulých letech a že teď na významnější růst nejsou v silně deficitním rozpočtu peníze.
Jenže v neděli vyšly nové předvolební průzkumy, které jeho hnutí ANO staví až za obě koalice. Navíc je tu jasně patrný sestupný trend preferencí, kdy se strana Andreje Babiše nezadržitelně blíží hranici dvaceti procent, kterou se jí dlouhé roky dařilo hravě překonávat. Obvyklé byly spíše preference kolem třiceti procent.
Možná i v důsledku toho teď Andrej Babiš obrací a přidává se na stranu těch, kdo chtějí pro seniory výraznější růst důchodů i v příštím roce. “Náš návrh bude, abychom překročili průměrný důchod 16 tisíc korun,” uvedl premiér ve svém facebookovém pořadu Čau, lidi. “Senioři jsou pro nás priorita, vždycky byli. Už koncem prvního čtvrtletí průměrný důchod překročil 15 tisíc, jak jsme slíbili.“
Není přitom složité vypočítat, o kolik by se tedy důchody měly zvýšit. Dnes činí průměrná penze 15 351 korun. Pro překonání hranice 16 tisíc je tedy třeba průměrně přidat 650 Kč. Aby to ale nebylo přesně šestnáct tisíc, zřejmě se přidá o něco více, tedy třeba 750 až 850 Kč.
Část z toho bude tvořit zákonná valorizace. Ministerstvo financí počítá s tím, že ta by za letošní rok měla dělat 450 Kč. Vše nad to bude už jen dalším “dárkem pro důchodce”.
Nestává se příliš často, aby vláda splnila některý z předvolebních slibů. Babišovi a spol. se to ale povedlo přinejmenším právě s důchody a platy učitelů. A jak se zdá, senioři nakonec dostanou ještě více, než jim hnutí ANO před volbami slibovalo.
Ve hře je stále dokonce i další rouškovné, které zvažuje především ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Odmítavě se k němu už ale nestaví ani Andrej Babiš. Šlo by o tak o další významný zásek do veřejných financí, a to v době, kdy stát vůbec nemá na rozdávání.
Foto: Shutterstock
nemám slov, táhni na Slovensko ty psychopate
Babiš se zaštiťuje tím, že zvyšuje důchody jako nikdo před ním. Pravda je taková, že jeho vláda valorizuje důchody, ale zdaleka ne o tolik, kolik je skutečná inflace, na které má jeho vláda největší podíl. I ta jeho valorizace je hraní do vlastní kapsy. Kdyby chtěl opravdu pomoci důchodcům, pak by zavedl valorizaci stejnou pro všechny důchodce bez vyjímek, protože ze zákona se má valorizace počítat z rostoucí inflace a průměrné mzdy a ne jako teď, že se počítá z každého důchodu zvlášť a pak dostane důchodce s důchodem 10 tisíc sotva 500 kč a ten co má důchod 100 tisíc dostane 5 tisíc. Pak je výsledkem tohoto způsobu valorizací, že desetitisíce nízkopříjmových důchodců si musí občas pujčit na nenadálé výdaje a protože není schopen splácet 2 tisíce měsíčně ze svého nízkého důchodu, tak jde do exekuce. Za to mohou tito důchodci poděkovat Zemanovi a hlavně Hnutí ANO, ČSSD a KSČM, protože ti už osmým rokem určují, kam směřuje naše země. A bude hůř, protože s takovým hospodařením za pár roků šáhne na dno a nebude moci dělat každým rokem státní rozpočty se stamiliardovými schodky, ale vyrovnané nebo plusové.