S vážným obviněním na adresu pražského primase a kardinála Dominika Duky přišel spolek Kverulant, který na svém serveru publikoval článek, v němž hlavu zdejší církve obviňuje z jejího tunelování.
Dominik Duka měl podle serveru převést majetek ve významné hodnotě do nově založené soukromé nadace Arietinum, která sice formálně podléhá pražskému arcibiskupství, ale v níž mají její statutární orgány značnou moc v tom, jak s majetkem nakládat, což už se očividně stalo.
Konkrétně jde o dva významné pozemky v pražské Hostivaři, jejichž plocha v součtu přesahu 31 tisíc metrů čtverečních. Aktuálně jsou sice vedeny jako orná půda, ale v metropolitním plánu jsou označeny jako zastavitelné území. Server Kverulant po konzultaci s developery došel k závěru, že cena těchto pozemků dosahuje nejméně 250 milionů korun.
Tyto pozemky byly vyvedeny z majetku církve a skončily právě v nadaci Dominika Duky. “Nadace Arietinum tyto pozemky takřka obratem převedla na developera Central Group. Nadace Arietinum za to má od Central Groupu dostat byty. Kolik těchto bytů bude, kdy je Dukova nadace dostane a jaká má být jejich cena, už směnná smlouva s developerem neuvádí,” píše server Kverulant.
Dominik Duka nadaci založil koncem minulého roku jako soukromá osoba a v její správní radě zasedá bývalý politik Antonín Juriga a jeho bývalá sekretářka Linda Dolečková. “Oba posledně jmenovaní nyní působí ve vysokých funkcích na pražském arcibiskupství jako Dukovi chráněnci. Právě tito lidé budou disponovat značným majetkem nadace, ať už tímto majetkem budou byty, peníze za ně, nebo jakékoliv jiné plnění od Central Groupu,” uvádí text.
Problém je také v tom, že členové správní rady se mění až po pěti letech. Mohou být sice odvoláni, ale jen pokud nebudou plnit své povinnosti řádně.
Pražské arcibiskupství už vydalo prohlášení, ve kterém obvinění z tunelování církve odmítá. “Nadace Arietinum byla založena kardinálem Dominikem Dukou jakožto vrcholným představitelem Arcibiskupství pražského. Dobré jméno, všeobecné uznání a postavení pana kardinála má být záštitou poslání nadace, kterým je podporovat činnost a poslání Římskokatolické církve, ať už jde o kněžskou službu nebo charitativní činnosti. V žádném případě se nejedná o „soukromou nadaci“, jak demagogicky tvrdí kverulant.org, ale naopak o subjekt, který je zcela transparentní a neoddělitelně propojený s Arcibiskupstvím pražským.“
Arcibiskupství však nikterak nereflektovalo obvinění z toho, že pozemky neprůhledně převedlo na developerskou společnost Central Group, za což má dostat nějaké byty v nespecifikované hodnotě.
Je přinejmenším sporné, zda církev postupovala s péčí řádného hospodáře. Pokud by totiž počkala až do chvíle, kdy se pozemky změní ve stavební, mohla by za ně inkasovat výrazně vyšší cenu. Navíc nejlepšího zhodnocení by dosáhla formou veřejné dražby, nikoliv přímým výběrem partnera. Rovněž byty může církev nakupovat transparentním způsobem.
“Pražská arcidiecéze je podřízena, jako všechny katolické arcidiecéze na světě, Římu a podle církevního práva si měla před převedením církevního majetku vyžádat souhlas Vatikánu v případě, že hodnota majetku převyšovala 40 milionů korun. To neučinila, a tak by měl být tento převod neplatný,” uvádí server Kverulant. Jeho zástupci se již obrátili na Svatý stolec ve Vatikánu.
Foto: Shutterstock