Fanoušci bitcoinu a dalších kryptoměn si opět mohou připomenout, na jak riskantní podnik vsadili, pokud do nich vložili své peníze. Na jedné straně stojí raketový růst ceny kryptoměn, kterým je obtížné nenechat se zlákat, na té druhé však obrovské riziko pro všechny, kdo investovali na relativně vysokých cenových hladinách.
Přežil stát i podvody, ale narazil na ekologii
Dnes zažily kryptoměny citelný propad, a to v důsledku jediného tweetu zakladatele automobilky Tesla a velkého propagátora bitcoinu Elona Muska. Ten se týkal nového problému, který s touto měnou souvisí. Už dříve se mluvilo o tom, že kryptoměny to budou mít složité se státními autoritami, které se je možná pokusí zakázat. Poukazovalo se také na stále poměrně časté podvody v tomto prostředí, kdy řada investorů přišla o všechno v důsledku krachu některých burz.
To vše kryptoměny v čele s bitcoinem dokázaly přestát a zdálo se, že tyto komplikace nechají za sebou. Ta nejnovější je ale skutečným oříškem. bitcoin se totiž dostal do křížku s ekologickým hnutím, které má v současné době možná ještě větší “drajv” než právě kryptoměny.
V poslední době se totiž nahlas začalo mluvit o tom, co všechno za bitcoiny stojí, a především, jak vlastně vznikají. Poměrně abstraktním zprávám o jeho těžbě se většina lidí nevěnovala, ale teď konečně vyplouvá na povrch obrovská ekologická zátěž, kterou získávání virtuální měny způsobuje.
V hlavní roli uhlí
Může to znít nepochopitelně, ale těžba bitcoinů a dalších kryptoměn probíhá pomocí výpočetního výkonu počítačů. Zatímco v počátcích bylo možné těžit obyčejným počítačem, postupem času se z toho stal sofistikovaný průmysl, v rámci kterého fungují obrovské těžební farmy. A ty pochopitelně spotřebovávají pořádnou porci energie. Těžba se ostatně vyplatí pouze tam, kde je elektřina dostatečně levná, což zase implikuje použití co nejlevnějších zdrojů, například uhelných elektráren.
Dlouhou dobu se to tak nějak ignorovalo, ale s rostoucí popularitou bitcoinu už to jednoduše není možné. A tak mu velkou ránu zasadil i samotný Elon Musk. “Tesla zastavila prodej vozidel za bitcoiny. Obáváme se rapidně rostoucího využívání fosilních paliv pro těžbu bitcoinu a návazné transakce, zejména potom uhlí, které má nejhorší emise ze všech paliv,” uvedl Elon Musk na svém Twitteru.
Musk ujistil své fanoušky, že myšlence kryptoměn nadále věří, ale že nemohou být prosazovány na úkor životního prostředí. Uvedl také, že Tesla své bitcoiny nebude prodávat a využije je v budoucnu, až celý systém přejde na udržitelnější formu. Je ale otázkou, zda se tak někdy vůbec stane. Proto také Musk dodal, že se poohlíží po dalších kryptoměnách, jejichž spotřeba je vůči bitcoinu setinová i nižší.
V důsledku slov zakladatele Tesly začaly kurzy většiny kryptoměn rychle klesat. Je možné, že jde o jistý bod obratu dosavadního trendu, který už několik měsíců směřuje vzhůru. Od bitcoinu se pod vlivem ekologického hnutí mohou odvracet další významní investoři, ale i ti menší, kteří třeba dosud o ekologické zátěži, kterou způsobuje, neměli valné povědomí.
Foto: Shutterstock