Koronavirová krize v Indii nabrala obrovských rozměrů, které už v této době nikdo nečekal. Znovu se ukázala zrádnost tohoto viru, jež ochromila druhou nejlidnatější zemi světa, která přitom epidemii dosud zvládala nad očekávání dobře a kde už bylo v plném proudu očkování.
Teď však Indové nestačí počítat mrtvé. Vysoká oficiální čísla jsou jedna věc, skutečnost však je zřejmě ještě výrazně horší. Odlehlé vesnické oblasti Indie prakticky nemají přístup k nemocniční péči a potýkají se tak s obrovskou záplavou mrtvých.
V Indii je obvyklé, že se mrtví spalují pod širým nebem, což jsou praktiky v Evropě nevídané. Ani to si ale chudí vesničané často nemohou dovolit. A tak jim nezbývá než pohřbít své mrtvé do řeky. Například posvátná Ganga už je doslova plná těl obětí covidu. Na některých místech se nad ní vine zápach hniloby, jak informuje deník The Guardian.
Jak málo se za posledních sto let některé oblasti Indie posunuly vpřed, dokládá skutečnost, že k podobným praktikám se místní uchylovali už v době pandemie španělské chřipky. Zatímco západní svět pokročil o pořádný kus, přestože ani on nedokáže před covidem všechny ochránit, tyto praktiky v Indii dokládají, jak moc je země vlastně zaostalá. S tím se pochopitelně pojí i zcela nedostatečná nemocniční péče. Velká část nemocných se na lůžko v nemocnici vůbec nedostane a dusí se tak doma.
Pohřbíváním těl do řeky si však Indové zadělávají na další problémy, které je budou provázet po konci pandemie koronaviru. Ganga totiž není jen posvátnou řekou, ale také hlavním zdrojem pitné vody pro řadu oblastí. V důsledku tisíců tlejících těl hrozí například následná epidemie cholery.
“Každý den objevíme tak padesát mrtvol,” uvedl rybář Radžú Čaudhry z vesnice Gahmár v regionu Uttarpradéš. Policie už u břehů řeky hlídkuje, aby do ní lidé další těla neházeli. Podle všeho ale není možné řeku uhlídat všude.
Indie oficiálně udává 287 tisíc obětí covidu. Ale vzhledem k divokému stylu pohřbívání mrtvých ve velké části země někteří experti odhadují, že by tento počet mohl být až pětkrát vyšší.
Foto: Shutterstock