K rozšíření nebezpečné nepálské varianty koronaviru zřejmě došlo v důsledku toho, že se jí nakazili horolezci zdolávající Mount Everest a následně ji rozvezli všude po světě, Evropu bohužel nevyjímaje. Na základě řady prokázaných nákaz o tom informuje britský list The Daily Mail. Právě v Británii se tato mutace objevila už u nejméně 43 osob.
Nepál na jaře povolil horolezců vstup do země. Ti byli vyhladovělí z lockdownů a do země po tisících přijeli v době, kdy se zde začal koronavirus opět nebezpečně šířit. Jen v základním táboře Mount Everestu byla potvrzena více než stovka případů.
Nepálská varianta viru je silně příbuzná indické variantě, ale jak už to u nových mutací koronaviru bývá, je ještě nebezpečnější. Je totiž extrémně infekční a bohužel se ukazuje, že jde o jednu z nejvíce rezistentních variant vůči očkování. Podle vědců mohla vzniknout tím, že zmutovala indická a jihoafrická varianta.
Není náhodou, že se šíří varianta odolná vůči očkování. Právě to odborníci v této době predikovali. Na jedné straně se totiž rychle očkuje, na té druhé je v populaci stále obrovská virová nálož. Koronavirus tak má ještě “naději” na to, aby se adaptoval na nové podmínky, tedy proočkovanou populaci, což pochopitelně není pro lidstvo žádoucí.
“To tak je, protože u jihoafrické mutace jsme viděli, že vakcína AstraZeneca měla poměrně velmi nízkou účinnost, takže se tam přestala používat. Každopádně tam dochází ke snížení účinku vakcín poměrně dramaticky, zejména po jedné dávce je vidět, že ty vakcíny až tak účinné nejsou jako u těch ostatních variant. To znamená, že pokud se tady ‚vyšlechtí‘ mutace, která bude kombinovat tyto negativní faktory různých předchozích mutací, tak o to je to samozřejmě komplikovanější,” uvedl pro server Blesk.cz epidemiolog Roman Prymula.
Jak moc dokáže nepálská mutace udeřit, ukazuje příklad Portugalska. To dosud koronavirovou epidemii velmi dobře zvládalo a jeho občané si užívali rozvolnění. Jenže to už teď neplatí. Za poslední měsíc se totiž počet případů v této zemi zdvojnásobil.
Foto: Shutterstock