Výpadky paměti, hrozivé halucinace či výrazné zhoršení motorických funkcí. To jsou jen některé z projevů nemoci, která se v posledních letech ve zvýšené míře objevila v některých kanadských provinciích. Dosud se přitom lékařům ani vědcům nepodařilo přijít na to, co ji způsobuje. Jejím výskytem jsou však mimořádně znepokojeni.
Na věc, která se netěšila nijak zvláštnímu zájmu světové veřejnosti, před pár dny upozornil deník The New York Times. Ten se odkazuje na uniklou zprávu místního zdravotního úřadu, který popisuje právě soubor zvláštních symptomů, jež se objevují u některých obyvatel provincie Nový Brunšvik. Nutno říct, že nejde o žádnou masovou epidemii. Za posledních šest let bylo zaznamenáno 48 potvrzených případů, a to u pacientů ve věku od 18 do 48 let. Jistým vodítkem, které však zatím k cíli nevedlo, je výskyt tohoto syndromu. Objevil se totiž zejména ve městě Monton a také na Akadském poloostrově.
“Lidé jsou velmi vystrašeni. Dohadují se, zda je to z životního prostředí nebo genetiky. V podezření jsou také ryby či srnčí maso. Všichni chtějí znát odpověď,” uvedla pro New York Times Yvon Godinová, která starostuje v jedné z vesnic na poloostrově.
Pochopitelně nepřekvapí, že v souvislosti s nepříjemným jevem se objevují také konspirační teorie. Někteří tradičně obviňují moderní mobilní sítě, ale také těžbu ropy frakováním, která má poškozovat vodu či vakcíny proti covidu.
Nemoc nicméně podle lékařů připomíná takzvaný havanský syndrom, kterým onemocněli američtí diplomaté na Kubě. Také oni si stěžovali na halucinace, bolest hlavy či neschopnost spát. Vyšetření některých z nich potom odhalilo poškození mozku. Nikdy se ale nepodařilo objasnit, co za syndromem stojí. Vážně se tehdy uvažovalo o sonickém útoku či biologické zbrani.
Celá věc naráží také na problém diagnostiky tohoto poměrně neurčitého syndromu. Lékaři určí příčinu často mylně, a to na základě dosavadního stavu poznání. Často jednoduše vyřknou některou ze známých diagnóz.
To potkalo také dvacetiletou Gabrielle Cormierovou, která zářila na soutěžích v krasobruslení a coby výborná studentka se chystala na medicínu. Jenže pak se u ní začala objevovat extrémní únava, která neměla vysvětlení, poruchy vidění a především výrazné zhoršení pohybových funkcí. Gabrielle začala vrážet do věcí a nebyla schopna si číst.
Nejprve jí byla diagnostikována mononukleóza, jenže její léčba nic nepřinášela. Řada lékařů pak Gabrielle řekla, že je zdravá a její problémy jsou psychického rázu. To jí ale bylo málo platné. Univerzitu musela opustit a dnes chodí o holi. “Nikdo mi neřekne, jestli umřu nebo takhle budu žít až do smrti,” uvedla žena pro deník NYT.
Vědci i lékaři stále tápou. Nejčastěji se kloní k tomu, že jsme svědky vzniku nové neurologické nemoci. Jiní ale upozorňují, že se může jednat o kombinaci existujících neurodegenerativních poruch, které jsou si často velmi podobné.
Místní občany nicméně rozzuřilo, že se o existenci problémů dozvěděli až z médií na základě pátrání novinářů a nikoliv rovnou přímo od příslušných úřadů. Teď se ozývají další lidé, kteří mají podobné problémy a lékaři z nich dělali tak trochu blázny.
Foto: Shutterstock