Když se před pár měsíci koalice Pirátů a Starostů a nezávislých poprvé objevila na prvním místě předvolebního průzkumu, bylo to považováno za velký přelom. Ostatně, celé roky předtím bylo neohroženou jedničkou Hnutí ANO. Trend byl navíc naprosto jasný. Zatímco koalice byla na vzestupu, Babišova strana naopak klesala. A do voleb se dalo ještě hodně získat. Nebo také ztratit.
Teď se ukazuje, že Piráti se STAN svá maxima jen tak nenavýší a zřejmě budou horko těžko obhajovat to, na co už se jednou v průzkumech dostali. Zejména Pirátská strana totiž, zřejmě pod vlivem nově získaného sebevědomí, začala hojně diskutovat o tom, jak chce měnit Českou republiku k lepšímu. Tedy k lepšímu z jejich pohledu.
Bohužel pro Piráty se mnoho z těchto diskuzí, které měly být spíše interního charakteru, dostalo na veřejnost. A vzhledem k pojetí strany, která si zakládá na tom, že všechna její rozhodnutí pochází zdola, tedy od členské základny, mnoho lidí pirátské nápady zneklidnily. Bylo přitom jedno, zda je představoval kandidát strany na ministra financí nebo řadový člen. Ve společnosti silně rezonovala.
Naplno se ukázalo, že Piráti jsou silně levicovou stranou, která v českém systému nahrazuje sociální demokracii, která zřejmě z výsluní zmizí, a Zelené, kteří se na něj nikdy pořádně nedostali. Tím ale mnohé své potenciální voliče překvapila. Ti se domnívali, že Piráti jsou moderní pragmatici s cílem digitalizovat veřejnou správu.
Digitalizace jistě zůstává jedním z hlavních pirátských témat, ale strana překvapila tím, jak velké plány má v dalších oblastech. Zejména koketování se zvýšením daně z nemovitostí rozpoutalo doslova bouři, obzvlášť pak pojetím, jakým ho někteří Piráti podávali. Podle nich by totiž lidé žijící v příliš velkých bytech, které vlastně nepotřebují, měli být penalizováni, aby byli motivováni ke změně bydlení.
To je krásné téma na teoretickou debatu a nějaké minoritní straně by třeba i mohlo pomoci. Nikoliv ale straně, která má ambici získat čtvrtinu a více hlasů voličů. To samé platí o další pirátské myšlence, kterou je nepodmíněný příjem. S tím, že by lidé dostávali peníze automaticky a bez práce, už některé země koketují a experimentují. V České republice, kde jsou lidé zvyklí pracovat a na ty, co tak nečiní, hledí s despektem, nejde o dobrý předvolební tahák.
Proto vlastně nemůže překvapit, že poslední průzkum veřejného mínění od společnosti Kantar ukázal, že Piráti se Starosty začali klesat. Naopak zjevně posiluje konkurenční koalice Spolu, která je z ideologického hlediska spíše pravicová. Tento pohyb voličských preferencí lze jen obtížně vysvětlit jinak, než že se lidé zalekli pirátských nápadů. Jinak se toho v mezidobí na politické scéně moc významného, co by preference mohlo ovlivnit, neudálo.
Foto: Pirátská strana