V České republice se nečekaně rozproudila debata o sexuálním obtěžování žen, kterou spustila aféra dnes už bývalého poslance Dominika Feriho. Toho několik desítek žen obvinilo z toho, že se k nim choval přinejmenším nepatřičně a některé z nich naznačily, že v jejich případě mohlo dojít ke znásilnění.
Podle poslankyně Olgy Richterové z Pirátské strany není příliš o čem diskutovat. Zastává jednoznačné stanovisko, že pokud není sex oboustranně dobrovolný, jde o znásilnění. Takový výklad sice někteří právníci zpochybňují, ale je faktem, že česká debata o tomto tématu teprve pořádně začíná. A podle Richterové je nutné ji vést velmi poctivě a důkladně.
“Mnoho žen běžně zažívá obavy třeba jen z večerní cesty domů. Uvažují, jak být oblečené, nebo jestli mít klíče v dlani mezi prsty. Mnoho žen přímo zažilo nebo zažívá sexuální obtěžování – v rodině, ve škole nebo na pracovišti. A mnoho žen, ale samozřejmě i mužů (byť v nižším počtu), se stalo přímo obětmi sexualizovaného násilí,” uvedla Olga Richterová na svém facebookovém profilu s tím, že není v pořádku, aby ženy měly v takových situacích strach.
“Smutná statistika ukazuje, že v České republice byla v průběhu svého života znásilněna přibližně každá desátá žena. Vyplývá to z několika na sobě nezávislých výzkumů včetně výzkumu od Sexuologického ústavu, a důležité je si připomenout, že mnohá znásilnění se na policii ani nenahlašují. Lidé mají strach, že je společnost odsoudí, stydí se, bojí se pomsty útočníka nebo nevěří, že by se domohli spravedlnosti,” říká Olga Richterová.
Podle poslankyně je už opravdu na čase s tímto problémem, který dlouhou dobu nikdo neřešil, něco udělat. A začít by se podle ní mělo už u těch nejmenších. Zejména chlapci by se tak od útlého věku měli učit, že ne znamená opravdu ne.
Richterová je také přesvědčena, že je nutné upravit právní rovinu tak, aby se oběti znásilnění skutečně domohly spravedlnosti. Dnes totiž musí doložit, že došlo k fyzickému násilí nebo vyhrožování. Podle poslankyně ale musíme znásilnění definovat širším způsobem než dnes, tedy tak, aby zahrnovali také situace, kdy oběť zažívá šok nebo je paralyzována. To se týká také stavu, kdy je oběť pod jednoznačným vlivem alkoholu či omamných látek.
Foto: Pirátská strana