Velká Británie patří mezi nejproočkovanější země. Přesto se ocitla na prahu další masivní koronavirové vlny. Podle analýzy deníku Sunday Telegraph, která se opírá o modely renomovaných expertů, by do poloviny července mohl denní přírůstek nově nakažených činit 80 tisíc. To by bylo více, než jaké bylo lednové maximum, kdy ostrovní království zaznamenávalo 70 tisíc nových případů každý den.
Jak je to možné? Vysvětlení je jednoduché: v zemi se rozšířila obávaná indická mutace, která je výrazně nakažlivější. Udává se, že dokáže být až o 60 % agresivnější než ta britská. A jak známo, i tak byla výrazně nakažlivější než původní kmeny. Z toho vyplývá, že se Velká Británie potýká s epidemií extrémně nakažlivého viru. Podle odhadů už na indickou mutaci připadá 90 % všech nákaz v zemi.
Jedna věc jsou ale nákazy, druhá potom vážný průběh onemocnění. Právě v tomto ohledu experti dlouhou dobu ujišťovali, že dostupné vakcíny by měly zajistit ochranu před těžkým průběhem nemoci i v případě mutací. Jenže u té indické to podle všeho neplatí.
Deník Daily Mail s odkazem na úřad Public Health England (PHE) přišel se zdrcující statistikou. Ze 42 lidí, kteří zemřeli na indickou mutaci za poslední měsíc, byla třetina plně očkována. Z toho už jasně vyplývá, že nejenže očkování příliš nechrání před těžkým průběhem, ale dokonce ani před smrtí.
Ostatní země, Českou republiku nevyjímaje, se mohou do určité míry utěšovat tím, že Velká Británie dominantně očkuje vakcínou AstraZeneca. V jejím případě se už dříve objevily pochybnosti nejen o bezpečnosti, ale také účinnosti. Její efekt byl už v případě jihoafrické mutace významně snížen. Pokud jde o mRNA vakcíny Pfizer a Moderna, které se masivně používají u nás, tam nebylo zaznamenáno významné snížení účinnosti. Pravdou ale je, že dat ohledně účinnosti těchto vakcín na indickou mutaci je zatím velmi málo.
Foto: Shutterstock