Mořský život v Chorvatsku je v této době velmi živý. To ale ne vždy musí být nutně v zájmu turistů. Před pár dny je vyděsil žralok uvízlý na mělčině u pláže a teď přichází další nepříjemná zpráva. V Jaderském moři se objevuje větší množství nebezpečných medúz Pelagia noctiluca. Ty mohou způsobit velmi nepříjemné a těžko se hojící rány. Aby toho nebylo málo, i po zahojení mohou na zasaženém místě zůstat jizvy, případně vybělený pigment, jak upozorňuje portál Jutarnji List, který se odkazuje na zprávu organizace Eco Sea Association, jež před zvýšením počtem medúz v Jaderském moři varuje.
Čtěte také: Velký žralok se v Chorvatsku plácal na mělčině. Turisté ho zachytili, podívejte se na video
Bolestivé žahnutí medúzy může navíc plavci přivodit značný šok. Pokud se zrovna nachází na větší hloubce, v extrémním případě hrozí i utonutí. V Chorvatsku jde o zvlášť velký problém, protože řada lidí se koupe na osamocených plážích, případně u lodě na volném moři.
Medúzy Pelagia noctiluca poznáte vcelku jednoduše. Jejich chapadla jsou narůžovělá a na vrchu mají fialové tečky. Nejvíce těchto medúz se aktuálně nachází kolem chorvatské Istrie. Ta je oblíbeným turistickým cílem, kam v tuto chvíli míří i množství cestovatelů z České republiky.
Co dělat při požahání medúzou
V případě požahání touto či jinou nepříjemnou medúzou, je třeba reagovat především rychle, aby nedošlo k dalšímu šíření toxických látek umístěných v chapadlech medúzy. Ta je proto nutné co nejrychleji odstranit, a to například žiletkou nebo kreditní kartou. Pokud nemáte nic jiného po ruce, potřete postižená místa pískem.
Požahaná místa následně opláchněte horkou vodou, případně zahřejte fénem. Není od věci použít také kyselý oplach s octem. Pomůže ale i polití slanou vodou nebo roztokem s alkoholem.
V případě, že požahání vyvolá alergickou reakci, která se projeví například nevolností či problémy s dýcháním, vyhledejte okamžitě odbornou pomoc.
Foto: Shutterstock