Dnes už je prakticky jisté, že i Česká republika se bude muset vypřádat s indickou mutací delta. Všude tam, kam se dostala, se stává dominantní variantou. Příklad Velké Británie přitom ukazuje, že bychom ji rozhodně neměli podceňovat. I ve vysoce proočkované zemi totiž způsobuje vážné problémy.
“Je samozřejmě nakažlivější a jednodávkové vakcinační schéma na ni ne úplně dobře funguje,” uvedl pro server Lidovky.cz epidemiolog Roman Prymula. Před časem děsila svět britská mutace, ale ta je v porovnání s mutací delta slabým odvarem. Nová varianta je totiž ještě o dalších 60 % nakažlivější.
Indická mutace je navíc poměrně záludná. Její počáteční symptomy je snadné zaměnit s běžným nachlazením. Nedochází totiž ke ztrátě čichu a chuti, ale nastupuje spíše poměrně silná rýma. Hlavním problémem je ale to, že vůči ní lidé po první dávce vakcíny nejsou příliš chránění. To znamená, že je agresivnější a tělo potřebuje silnější imunitní odpověď.
Jak přitom odhaluje studie publikovaná v časopise The Lancet, lidé s mutací delta mají dvakrát vyšší riziko hospitalizace než ti nakažení mutací alfa. Naštěstí se nepotvrdilo, že by se tato varianta zaměřovala více na děti coby neproočkovanou populaci.
Mutace delta už se v České republice šíří komunitním způsobem a je vysoce pravděpodobné, že do několika týdnů začne dominovat. Spolu s tím zřejmě začne růst počet případů nákazy, tak jak se to děje v dalších zemích, kde se šíří.
Foto: Shutterstock
právě jsem četla,že mnohem méně smrtelná tak nestrašte mikulášem v létě
To jste ale četla špatně, je daleko více agresivnější.