Česká republika opět zažívá růst počtu nově nakažených, stejně jako reprodukčního čísla. Podle infektologa Ladislava Machaly to silně připomíná loňskou situaci. “I když je díky tomu, že onemocnění už prodělalo přes jeden a půl milionu lidí a další miliony jsou naočkovány, jiná. Ale i virus je jiný. Začne se šířit mnohem infekčnější delta varianta,” uvedl Machala pro Radiožurnál.
Odborník poukazuje na skutečnost, že úroveň kolektivní imunity v České republice stále není dostatečná, a proto na ni nelze zcela spoléhat. Virus má stále dostatek prostoru k tomu, aby se šířil nekontrolovatelným způsobem. “Díval jsem se na proočkovanost, u lidí 75 + je zhruba tříčtvrtinová, u pětašedesátníků plus je to jen 65procentní. Tam je stále velmi vysoký segment lidí, kteří jsou velmi zranitelní a průběh infekce u nich může být velmi závažný,” upozorňuje Machala.
Ten přiznává, že dnes už není nízká proočkovanost ani tak problémem státu jako spíše důsledkem odmítání vakcinace velkou částí českého národa. “Česko patří v postoji k očkování k nejvíce skeptickým na světě, snad s výjimkou Ruska. Nevím, jestli je to naše národní vlastnost, nebo selhání vlády v tom, že nedokáže lidi správným způsobem motivovat, nebo kombinace obojího,” říká Machala.
Infektolog také promluvil k tomu, jakým způsobem se projevují dlouhodobé následky covidu. Ty se podle něj objevují nízkých desítek procent nakažených. Týkají se však i těch, kteří nemocí prošli bez příznaků nebo je měli jen lehké.
“Long covid představuje tři obtíže, které se mohou projevit i po lehkém průběhu toho onemocnění s odstupem několika týdnů a přetrvávají potom dlouhodobě. Pozorujeme to i u jiných virových onemocnění. Zdá se, že příčinou je nastartování chronické zánětlivé imunopatologické odpovědi. A to právě virus SARS-CoV-2 dělá častěji než jiné viry. Projevuje se to dlouhodobou únavou, poruchami soustředění, koncentrace, bolestí hlavy a podobně. Je to častější u žen,” říká Machala, který upozorňuje na skutečnost, že léčba takového stavu je obtížná, protože léky tlumící zánětlivé autoimunitní reakce zasahují významně i do správných pochodů v organismu.
Foto: Shutterstock
Termín jako prooooooooooooooočkovanost, by toto Máchalovo sémě neužitečné, nemělo používat.Pokud jde o o tak smrtelnou infekci, která ,,zahubila” cca. necelé 1% nakažených, můžu docela odvážně tvrdit že to není ani epidemie, nebo pandemie. A pokud někdo tvrdí cokoliv jiného, měl by si spočítat že tato planeta sdružuje přes 7 miliard lidí, slovy 7 000 000 000, přičemž ,,zesnuly” necelé 4 000 000. A to ještě ,,neberu” ty jenž s ,,kovidem” srazi třeba autobus.