Češi mohou v posledních dnech v noci pozorovat na obloze zvláštní úkazy. Jde o takzvaná noční svítící oblaka, která se obvykle objevují spolu s letním slunovratem ve výšce 80 až 85 kilometrů. Přestože nejde o nový jev a i na našem území se čas od času objevuje, astronomové stále neví, co ho způsobuje.
“Dodnes není jisté, co to přesně je, ale předpokládá se, že to jsou ledové krystalky, možná i prachová zrna obalená ledem,” uvedl astronom Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky pro server irozhlas.cz.
Takzvané polární mezosférické oblaky jsou z České republiky dobře pozorovatelné právě v červnu a červenci. Je známo, že vznikají v části atmosféry, a to prakticky až na hranici vesmíru, kde se teplota dotýká až minus 130 stupňů Celsia. Jedná se proto o nejchladnější místa ovzduší.
“Mnoho o nich nevíme, letadla tam nedoletí, družice jsou zase moc vysoko. Fyzikální data proto byla sebrána pouze z průletů raket,” řekl Suchan.
Pokud byste tento jev sami rádi pozorovali, nejlepší to je hodinu a půl po západu nebo před východem slunce. V této době totiž tato oblaka zešikma osvětluje slunce. Měli byste se také vypravit za město, a to do míst, kde ještě nepanuje takové světelné znečištění. Klíčový je také dobrý výhled na sever. “Vyskytuje se nejčastěji těsně nad obzorem. Vypadá to jako stříbrná pavučinka. Česká republika patří k nejjižnějším místům, odkud se dá pozorovat,” vysvětluje Pavel Suchan.
Astronomové také konstatují, že tento jev se v posledních letech vyskytuje stále častěji. Nejde však o záruku, že budou vidět každou noc.
Na webu České astronomické společnosti potom můžete najít fotografie, které noční svítící oblaka zachycují na různých místech České republiky.
Foto: Shutterstock