Očkování proti covidu-19 je klíčovým způsobem k zastavení pandemie a snížení počtu úmrtí na toto onemocnění. Snad ještě důležitější je skutečnost, že vakcíny dramaticky snižují počet hospitalizovaných pacientů. Experti však stále zaznamenávají případy, kdy se lidé koronavirem nakazili i po druhé dávce vakcíny. Pravdou ale je, že jejich symptomy byly mírné. Na druhé straně platí, že v takovém případě můžete snadno nakazit neočkovaného člověka.
Analýza dat z výzkumu ZOE Covid Symptom uvádí, že plně naočkovaní pacienti, kteří se novým typem koronaviru nakazili po druhé dávce vakcíny, měli jiný a mírnější průběh nemoci covid-19 než ti, kdo se očkovat nenechali.
Od nástupu pandemie byly hlavními příznaky koronavirové infekce především vysoká teplota, nepřetržitý kaše a ztráta či změna čichu a chuti. V případě pacientů, kteří se nakazili po kompletním očkování, však byly symptomy mírnější. Stěžovali si především na bolest hlavy, únavu, kýchání a bolest v krku.
“Zaznamenali jsme, že podobné příznaky nahlašovali očkovaní i neočkovaní pacienti. Méně příznaků však v průběhu kratšího období nahlašovali ti, kteří byli očkovaní. Ti měli mírnější průběh nemoci a rychleji se zotavovali,” uvádí studie. “Všimli jsme si také, že pacienti, kteří měli pozitivní test na covid-19 po úplném očkování, častěji než neočkovaní uvádějí, že kýchají.“
Experti proto doporučují zpozornět v případě, že kýchá. Pak by se měl nechat otestovat i tehdy, pokud už má za sebou očkování. Studie zároveň uvádí, že pacienti nakažení koronavirem po první dávce očkování, si stěžovali na stejné čtyři příznaky a především přetrvávající kašel.
Foto: Shutterstock, zdroj: ZOE Covid Symptom