Především mladší lidé, kteří se dosud nenechali očkovat proti koronaviru, stále dominantně spoléhají na PCR testy, pokud chtějí cestovat. Jenže naplánovat si test tak, abyste dostali včas jeho výsledek a zároveň byl v době odjezdu či příjezdu do destinace platný, začíná být velký problém.
Klíčové je vůbec získat termín na PCR test, což v některých regionech také není jednoduché. Některá pracoviště jsou obsazená na čtrnáct dní dopředu. “Nárůst je znatelný, minulý týden byl v Praze až třicetiprocentní,” uvedla pro server Lidovky.cz mluvčí laboratoří Spadia Simona Součková.
Češi si přitom v minulých měsících zvykli, že výsledky PCR testů mají k dispozici poměrně rychle. Laboratoře je obvykle garantovaly do dvou dnů, ale většinou je stihly zaslat do 24 hodin. To už dnes ale neplatí. “S momentálním obrovským náporem to není již možné, proto už lidem neslibujeme výsledek dříve než za 48 hodin,” říká Součková.
Platnost PCR testu se však počítá od jeho provedení, nikoliv od obdržení výsledků. Před dovolenou je tak nutné plánovat doslova na hodiny. V případě cesty do Chorvatska platí PCR test 72 hodin. To znamená, že pokud výsledek dostanete za dva dny, zbývá vám 24 hodin k tomu, abyste překročili hranice. Fakticky je tak zapotřebí vše naplánovat tak, aby test byl proveden co nejblíže odjezdu, ale zároveň tak, abyste stihli obdržet výsledky. U dopravy autem to ještě není takový problém, ale neobdržený test při odletu letadlem může zhatit celou dovolenou.
Stále však existuje způsob, jak se k výsledkům dostat dříve. Většina pracovišť nabízí možnost expresního zpracování vzorku. Jenže to je finančně náročné. Přijde na přibližně šest tisíc korun. Pokud by se tímto způsobem testovala čtyřčlenná rodina, znamenalo by to jednorázový výdaj ve výši 24 tisíc korun. To je pro většinu lidí nedostupné.
Vysoký zájem o PCR testy způsobila právě doba dovolených, kdy drtivá většina destinací, kam Češi vyrážejí za rekreací, vyžaduje při vstupu platný test. PCR test je přitom průkaznější než ten antigenní, u kterého je navíc vyšší riziko takzvané falešné pozitivity.
Zdravotní pojišťovny aktuálně proplácejí dva PCR testy a čtyři antigenní testy měsíčně. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch už ale informoval, že preventivní testy zdarma plánuje stát od září ukončit.
Foto: Shutterstock