V posledních letech je roztroušená skleróza coby velmi závažné neurologické onemocnění na vzestupu. Tato nemoc spadá mezi autoimunitní choroby, což znamená, že imunitní systém, který by za normálních okolností měl organismus chránit, pracuje v tomto případě proti němu. Napadá vlastní orgány a tkáně, což vede k jejich trvalému poškození.
V případě roztroušené sklerózy pracuje takto imunitní systém proti vlastnímu mozku a míše. Agresivní buňky se dostávají do nervového systému a zde produkují zánětlivé látky. Následkem toho dochází k poruše myelinových obalů nervových vláken, která chrání a vyživují nervová vlákna a urychlují přenosy vzruchů z CNS do celého těla.
Roztroušená skleróza má dvě fáze, které se od sebe zásadně liší. V první fázi probíhá zmíněná demyelinizace, kterou je v dnešní době možné léčit. Právě v této fázi dochází v posledních letech k velkým pokrokům v léčbě, díky čemuž se život pacientů výrazně zkvalitňuje a prodlužuje.
Pokud nemoc dospěje do své druhé fáze, je už bohužel pozdě. Ta už totiž léčitelná není. Probíhá zde proces neurodegenerace, tedy zjednodušeně řečeno odumírání nervových buněk a vláken.
Co stojí za roztroušenou sklerózou?
Ačkoliv se v posledních letech hodně investuje do výzkumu této nemoci, stále není přesvědčivě prokázáno, co přesně tuto závažnou chorobu způsobuje. Odborníci nicméně předpokládají, že vliv na rozvoj nemoci může mít několik faktorů. Předně jsou to dědičné dispozice, různé faktory prostředí jako je stres, znečištění atd., případně přechozené nemoci jako chřipka. Svůj vliv může mít také nedostatek vitamínu D.
Jak se RS projevuje?
První příznaky nemoci zaznamenají pacienti obvykle mezi 20 a 40 rokem života. Také proto se roztroušené skleróze někdy přezdívá jako nemoc mladých. Dvakrát častěji jsou přitom postiženy ženy.
Roztroušená skleróza je obvykle potvrzena na základě takzvané první ataky v podobě klinicky izolovaného syndromu. Jde o první vážný projev nemoci. Může však být velmi různorodý.
Problémy s vyprazdňováním – pacienti mají časté nutkání na močení, případně mají pocit neúplného vyprázdnění.
- Lhermittův příznak – pocit elektrických impulzů při předklonu hlavy.
- Brnění končetin – často začnou brnět například prsty.
- Zánět očního nervu – problémy s viděním, rozmazané nebo dvojité vidění, bolest oka, výpadky zorného pole a problém s vnímáním barev.
- Špatná koordinace pohybů.
- Nedostatečná citlivost v rukou nebo nohou.
Léčba roztroušení sklerózy
Současná medicína má proti roztroušení skleróze účinné prostředky, jimiž dokáže průběh nemoci – pokud je zjištěna včas – výrazně zpomalit. Pacienti tak mohou řadu let žít normální život bez větších problémů. V případě této nemoci je tedy zásadní včasná diagnóza. Pokud máte jakékoliv výše uvedené problémy, doporučuje se vyhledat lékaře, který provede nutná vyšetření (magnetická rezonance, odběr mozkomíšního moku). Nespoléhejte ani na případná krátkodobá zlepšení stavu.
V dnešní době se častěji používá takzvaná dlouhodobá léčba RS, která má za cíl zpomalit průběh nemoci a omezit výskyt atak. Druhou možností je akutní léčba, v rámci které se léčí každá jednotlivá ataka.
Pacient by kromě poctivého braní léků neměl zapomínat na zdravý životní styl. Předně je třeba se maximálně vyvarovat stresu či přepracování a věnovat se lehkému cvičení.
Foto: Freepik