Těžký pocit na hrudi, zažívací obtíže, pálení žáhy či dlouhodobé zdravotní problémy mohou být výsledkem špatného stravování. Jídelníček by měl obsahovat nejen vyvážený počet bílkovin, sacharidů a tuků, ale také je třeba dohlížet na rovnováhu mezi příjmem kyselinotvorných a zásadotvorných potravin.
Vyvarujte se nejkyselejších dobrot
Název sice může znít jasně, ale nenechte se zmást. Kyselinotvorné potraviny totiž obvykle nenesou kyselou či hořkou chuť. Nejčastěji jsou slazeny pomocí rafinovaného cukru a má je v oblibě skoro každý z nás. Denní příjem přeslazených limonád, dortů, bílého pečiva a masa dokáže ve vašem těle vytvořit skutečně kyselé prostředí. O něco méně pak působí při tvorbě kyselin například přílohy jako rýže nebo brambory.
Na přední příčce se také drží různé emoce, známé jako je stres, hněv či strach. Výsledkem příjmu častých kyselinotvorných potravin pak může být osteoporóza, neplodnost, alergie, ekzémy, cukrovka a další nepříjemnosti.
Citrón nebo mořské řasy se přimluví za vaše zdraví
Ačkoli je citrón kyselý, v těle vytváří prostředí zásadité a bojuje tak proti kyselinotvorným potravinám. Stejným způsobem pomůže mladý ječmen, bylinky, chřest nebo například mango. Nic nezkazíte ovocem a zeleninou ze zahrádky a třešničkou na dortu už je jen meditace a pravidelný relax.
Překyselení postupuje pomalu a jistě, a proto je třeba se mu bránit
Při dlouhodobé stravě s převažujícími kyselinami začne organismus odebírat vápník z kostí, což je jen začátek problematických stavů. Později tento minerál začne chybět i v dalších místech a nastupují nepříjemné obtíže ve formě alergií nebo například akné.
Pokud se vám nedaří i po úpravě stravy nastolit rovnováhu, zaměřte se i na svůj běžný den. Zahrňte do něj více delších procházek, hluboké dýchání a bylinkové čaje.
Foto: Freepik