Prezident Miloš Zeman opět ukázal, že je velkým politickým hráčem, který má navíc velkou trpělivost a vidí dále než ostatní přední politici na scéně. To mu vůči nim dává velkou výhodu a zásobuje ho trumfy, které může používat.
Známý a dlouholetý spor Miloše Zemana a Andreje Babiše o šéfa Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku, popřípadě budoucnost této organizace, která je pro bezpečnost České republiky klíčová, se blíží ke svému vyvrcholení.
Koudelka ležel Zemanovi v žaludku po celou dobu svého prvního mandátu v čele BIS, kam ho instalovala ještě Sobotkova vláda. Přestože Babiš opakovaně navrhl Koudelku na povýšení do generálské hodnosti, Zeman to vždy zatrhl a označil BIS za “čučkaře”. Prezidentovi zjevně vadí, jak moc se BIS pod Koudelkovým vedením zabývá utajeným vlivem Ruska a Číny na Českou republiku. Vše vyvrcholilo poté, co se tato služba významnou měrou podílela na odhalení aktivit ruských agentů na českém území, kteří odpálili muniční sklady ve Vrběticích. Ani poté však Zeman necukl, Koudelku nevyznamenal a naopak ruskou vinu zpochybnil.
Premiér Andrej Babiš se naopak Michala Koudelky vždy ukázkově zastával a veřejně pozitivně hodnotil jeho práci. Zemanovy výhrady odbýval slovy, že v tomto ohledu se s prezidentem neshodnou.
Faktem je, že Zeman byl na Koudelku a Babiše dlouhou dobu krátký a nevyšly ani jeho pokusy šéfa BIS kompromitovat s pomocí bývalých zaměstnanců služby. Teď se ale ukazuje, že prezident si prostě a jednoduše počkal.
Koudelkovi končí jeho mandát a za normálních okolností, vzhledem k opakovanému kladnému hodnocení ze strany vlády, by byl už dávno veřejně prodloužen. Stabilita bezpečnostních složek státu je ostatně klíčová. Na jmenování ředitele BIS má přitom vláda čas pouze do srpna. Vzhledem k tomu, že ho musí vzít na vědomí Poslanecká sněmovna, by za běžných okolností proběhlo ještě před sněmovními prázdninami. To se ale nestalo, protože okolnosti jsou všechno, jenom ne normální.
Nebýt před volbami, Babiš by se asi se jmenováním Koudelky nijak zvlášť nepáral. Zeman by si, možná i veřejně, zazuřil, ale nakonec by se vše vrátilo do starých kolejí. Teď však prezident drží premiéra v pasti. Bude to totiž právě hradní pán, kdo bude rozhodovat o tom, kdo po říjnových volbách dostane příležitost sestavit vládu. A vzhledem k vyrovnaným preferencím na čele to může být kdekdo, byť Zeman už oznámil, že jmenuje předsedu nejsilnější strany, nikoliv koalice. Oznámil také, že bude volit Babišovo ANO. Jenže Zeman je známý také tím, že za svou vstřícnost vždy žádá protislužby, a pokud se mu jich nedostane, nejenže dokáže změnit názor, ale umí se i mstít.
Andrej Babiš si tak teď nemůže jen tak dovolit jmenovat Michala Koudelku, kterého prezident nesnáší a podle všeho jeho koncem skutečně podmiňuje Babišovu budoucnost. Ta je přitom pro premiéra klíčová. Nejenže může přijít o moc, ale s jeho koncem ve vládě by se mohlo také naplno rozjet trestní stíhání, které má na krku.
Zeman v tomto případě zkrátka tahá za delší konec provazu a Babiš zjevně neví, co si počít. Velmi vážně ale hrozí, že tato politická hra bude mít nepříjemné konsekvence nejen pro samotného Koudelku, ale především Bezpečnostní informační službu jako takovou. Pokud by se totiž do jejího čela dostal člověk blízký Zemanovi, znamenalo by to, že spojenecké služby s BIS zřejmě přestanou sdílet informace kvůli možnosti, že by unikaly ven. To ve svém důsledku může ohrozit i samotnou bezpečnost země.
Foto: Shutterstock
Co je to za šéfa rozvědky, který je vyznamenán cizí tajnou službou za kolaboraci, přímo v jejím sídle (CIA) v Langley. Potom se nabízí otázka, komu vlastně ten šéf BIS Koudelka slouží. Neumím si představit, že by takový šéf izraelského Mosadu by si tohle dovolil. Rozvědka je od toho aby sledovala a odhalovala špiony nejen nepřátelských zemí, ale i aktivity spojeneckých rozvědčíků. Ono ani zájmy a aktivity spojenců k naší zemi nebývají zrovna vždy košer. I mezi spojenci platí zásada “důvěřuj, ale prověřuj”, kór v oblasti špionáže.
koudelku vyhodit rozprášit kmotry,vrátit neskutečné odměny,výsluhy,platy!