Bohužel se potvrzují obavy, že očkování na nové varianty neúčinkuje tak dobře jako na ty původní. Jedna věc je přitom statistika účinnosti deklarovaná výrobci, která se zdá být stále vysoká, druhá potom reálné počty očkovaných lidí, kteří končí s těžkým průběhem covidu v nemocnici.
Těch přitom rychle přibývá, jak vyplývá z nových údajů zveřejněných britskou vládní agenturou Public Health England (PHE). V posledních dnech došlo ve Velké Británii k hospitalizaci stovek lidí, kteří dostali obě dávky vakcíny, jak informuje agentura Reuters.
V období od 19. července do 2. srpna leželo v britských nemocnicích s covidem 55,1 % neočkovaných lidí a 34,9 % plně očkovaných lidí. Zbytek připadal na pacienty s nedokončeným očkovacím schématem. Z toho sice vyplývá, že očkovaní jsou o něco více chráněni, ale zdaleka ne tolik, jak se mnozí domnívají.
Přibližně 75 % britské populace už obdrželo obě dávky vakcíny. Země se tak blíží ke stavu, který odborníci nazývají kolektivní imunitou. Ta by v případě koronaviru měla nastat někde kolem osmdesáti procent očkovaných občanů. Z nových poznatků ale vyplývá, že to nebude znamenat velkou úlevu. “Spolu s tím, jak je stále více lidí naočkovaných, uvidíme vyšší procento očkovaných v nemocnicích,” uvádí PHE ve své zprávě.
“Musíme mít na paměti, že vakcíny neeliminují všechna rizika. Stále je možné, že vám covid-19 udělá špatně nebo že nakazíte ostatní,” uvedla k číslům Jenny Harries, šéfka UK Health Security Agency. Podle ní je však očkování stále nejúčinnější zbraní, kterou má lidstvo proti koronaviru k dispozici.
PHE ve své aktuální zprávě varuje také před tím, že očkovaní lidé mohou koronavirus přenášet v podstatě stejně jako ti neočkovaní. “Naše poznatky naznačují, že hladina viru u těch, kdo se nakazí mutací delta a jsou očkovaní, je v zásadě stejná jako úroveň viru u neočkovaných lidí,” uvádí ve svém prohlášení PHE. Jde o stejný závěr, jaký vyvodilo americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Čtěte více: Potvrzeno. Očkovaní lidé šíří mutaci delta stejně jako neočkovaní, zjistila CDC. Měli by ztratit veškerá privilegia
Podle některých expertů může být slábnoucí imunita způsobena tím, že u lidí, kteří se očkovali na počátku, efekt vakcín vyprchává. Některé země proto už začínají lidem aplikovat třetí dávku, která má pomoci právě i v boji s mutací delta. Čtěte více: Očkování přestává účinkovat. Roman Prymula popsal, kdo jako první dostane třetí dávku
Proti tomu je ale Světová zdravotnická organizace, podle které by bylo lepší proočkovat dvěma dávkami co možná nejvíce lidí na světě a teprve potom očkování posilovat. Čtěte více: Schyluje se k očkování třetí dávkou. WHO před tím ale varuje
Foto: Shutterstock
Další očkovací agitka WHO. Připomíná mi to bolševické agitky, něco jako kolchozy+elektrifikace=komunismus, což dnes vystřídalo očkování+respirátory=tečka za covidem. Je to stejně debilní a ,,jednoduchá” propaganda.
Přesně. Typicky český. Nic není dodělané, domyšlené. Amatéři.
Kde asi soudruzi z očkolobby udělali chybu?
Tak jestli umim počítat,tak když je v Anglii proočkováno 80% lidí a neočkovaných tedy 20%,tak nakažených očkovaných by mělo být daleko méně než poměr nakažených neočkovaných,a to tedy sakra není,takže je něco špatně né?