Hvězda českého vyhledávače letenek Kiwi.com pohasíná. Citelnou ránu jí zasadila koronavirová krize, z jejíchž dopadů se firma dosud zcela nezotavila, stejně jako celá letecká doprava, a už jsou tu další problémy. Firmu zažalovaly jedny z největších světových aerolinek, americké Southwest Airlines. Prohřešek Kiwi.com přitom není vůbec malý. Česká společnost totiž prodává letenky bez povolení. Zákazníky potom nepotěší ani veřejné odhalení, o kterém lidé obeznámení s fungováním Kiwi.com vědí už dlouho: firma totiž cizí letenky prodává výrazně dráž, a to navzdory tomu, že často tvrdí opak. Například dálkové lety jsou na tomto portále obvykle zdaleka nejdražší ze všech. Spolu s Kiwi.com žalují Southwest Airlines také portál Skiplagged, jak upozornil deník E15.
Podle právníků Southwest Airlines Kiwi.com a Skiplagged spolupracují a letenky prodávají za vyšší cenu. “Kiwi vědomě a záměrně přebírá informace o letenkách ze stránek Southwestu k vlastnímu komerčnímu prospěchu a bez povolení Southwestu,” je uvedeno v žalobě, kterou řeší soud v americkém Texasu. “Kiwi ani Skiplagged nemají povolení zobrazovat nebo prodávat letenky Southwestu.“
Kiwi.com se vůči obvinění ohrazuje a ohání se tím, že jde přeci o veřejné informace. V tom má sice pravdu, ale problém je v tom, že firma cizí letenky dále prodává. To je přitom v branži běžné, jen je třeba se na tom předem domluvit. Konečnému prodejci potom aerolinky poskytují z ceny letenky provizi. Ta je ale v leteckém byznysu poměrně malá, a tak na to jde Kiwi.com jinak. Nikoho se neptá a na letenky si rovnou přiráží vlastní poplatek.
“Pracujeme pro zákazníka, ne pro leteckou společnost, zákazníci mají právo znát všechny nabídky a ceny,” říká mluvčí Kiwi.com. “Do značné míry je tento případ o tom, zda jsou veřejné informace skutečně veřejné. Společnost Southwest Airlines usiluje o omezení přístupu konkurentů k veřejným on-line informacím týkajícím se tarifů.“
Podle expertů je model fungování Kiwi.com problematický a je jen otázkou času, kdy tvrdě narazí. Vyhledávač je dlouhodobě na ostří nože s významným evropským nízkonákladovým přepravcem Ryanair, kterému rovněž vadí, že prodává jeho letenky bez povolení. V důsledku toho měli klienti Kiwi.com na vrcholu pandemie problém dostat refundace svých letenek, na které čekali dlouhé měsíce.
Kiwi.com spadlo v loňském roce do hluboké ztráty. Firma tak v rámci programu Covid Plus dosáhla na garanci úvěrů ve výši 1,2 miliardy korun od státu. Čtěte více: Stát se zaručil za úvěr ve výši 1,2 miliardy přeprodejci letenek, který nevrací peníze svým zákazníkům
Je přitom otázkou, zda se vyhledávači podaří někdy vrátit na předkrizovou úroveň. Zdá se totiž, že se aerolinky v rámci racionalizace svých obchodních modelů zaměřují na firmy, které se na nich nelegitimně přiživují. Zároveň zákazníkům jistě nebude po chuti si dále kupovat letenky, které si mohou přímo od dopravce pořídit levněji a s lepšími podmínkami.
Foto: Shutterstock
Tak když se někdo zaručí za ptáka co neumí létat, tak se pak nesmí divit….navíc ještě za jeho úvěry…
Ale možná by měl stát zájem, zaručit se za mojí autobusovou společnost! Escobar´s agency,,!
Sice nevlastníme žádné autobusy a jen přeprodáváme jízdenky a drogy, ale z investičního hlediska je to terno! Ne?!!!
…teda dokud nás nechytnou policajti nebo korona…
To se ale přesně českým politikům líbí, prodat to cenné lithium Australanům, vodovodní řad Francouzům, autonomii Evropské unii a duši ďáblu….ať se stará někdo jiný…No a získané prostředky investuje, nebo jimi ručí, za parazitické firmy s virtuální produkcí a potenciálně rychlým ziskem/ztrátou.
A v případě neúspěchu, počítá s dubovou apatií a.zapomětlivostí českého národa.
Ano, nebýt korony, pták Kiwi by nemusel šulit zákazníky a čelit žalobě, ale tak to s těmito ,,bezproduktovými,, společnostmi bývá a jim to nevyčítám.
Vyčítám to státní správě a politikům, kteří se chovají jako zlatokopové, co našli pár zrnek zlata a zítřek je jim ukradený.
Dříve se plánovaly pětiletky, neříkám že dobře, ale dneska jde jen o to, co zvládnu ve svém funkčním období a po mě potopa….
Co bude se státem za 20 let netuším a ani mě to nezajímá, stejně si voliči nebudeš pamatovat, co jsem tenkrát plácal….nebo do čeho investoval tvoje prachy…hlavní je můj politický kredit, který stejně není na dlouho! Tak proč by měla moje služba státu, nést dlouhodobé benefity!?
Až někoho z vás napadne poskytovat služby v oboru ,, masivního podávání jídla do úst,, tak kontaktujte ministerstvo financí!
Určitě vás zainvestují lépe, než zemědělce a potravinářské podniky, které to jídlo produkují….
Snad se mi to jen zdá, ale naše země zřejmě radši investuje do utírání zadků než do výroby toaletního papíru.
Nikdy jsem nepochopil ocenění této firmy ,nic nevyrábí jen další překupník v řadě.