Přestože Afghánistán v minulých letech ovládala k Západu nakloněná vláda a všude byly rozmístěny spojenecké jednotky, turismus v této zemi zrovna netrhal rekordy. Pokud už sem někdo vyrazil, byli to obvykle profesionální dobrodruzi.
Dost špatný čas pro návštěvu si vybral také dvaadvacetiletý britský student fyziky Miles Routledge, který si chtěl užít dobrodružnou dovolenou v Kábulu a jehož příběh popsal server Daily Star. V některém z mnoha internetových průvodců, které jsou obvykle psány od stolu, se dočetl, že jde o jedno z nejnebezpečnějších míst na světě, které lze navštívit.
Miles se brzy přesvědčil o pravdivosti tohoto tvrzení, jakkoliv až tolik dobrodružství neměl v plánu. Přeci jen se domníval, že je v Kábulu ještě relativně bezpečno, když se ze všech stran spekulovalo o tom, že by měl padnout nejdříve za několik měsíců. Tálibán se ale u jeho bran zjevil nečekaně rychle a armáda nekladla žádný odpor.
A tak se Miles Routledge ocitl uprostřed chaosu, který si umí málokdo představit. Vždyť na kábulském letišti bylo v zoufalé snaze dostat se ze země ušlapáno přinejmenším pět lidí. Další zemřeli, když se snažili dostat pryč na podvozcích letadel.
“Jsem zaseknutý v Afghánistánu,” napsal Miles na svůj Facebook, když se v Kábulu zjevil Tálibán. “Dnes v noci asi nebudu spát, viděli jsem příliš mnoho mrtvých.” Podle svých slov se na nějakou dobu psychicky zhroutil, ale následně mobilizoval veškeré své síly a začal kontaktovat lidi o pomoc.
Původním Routledgovým záměrem přitom bylo ukázat tuto těžko dostupnou zemi široké veřejnosti. Jeho záměrem bylo z dovolené streamovat na oblíbené síti Twitch.
Student v současné době přebývá v Kábulu na nespecifikovaném místě. Pro Tálibánce by totiž mohl představovat zajímavou trofej. Doufá, že mu britské vojenské síly, které ve městě stále v menší míře jsou, pomohou dostat se pryč.
Foto: Shutterstock
Když je blbá hlava, trpí celé tělo.