Afghánistán se nachází v nesmírně složité situaci. Jeho dosavadní vláda podporovaná mezinárodním společenstvím se sesypala jako domeček karet. Tálibán, který zemi v současnosti fakticky ovládá, však ještě novou vládu nesestavil. Panuje tak určité bezvládí a především značná nejistota, co bude dál. Radikální hnutí sice deklaruje určitou umírněnost a ochotu ke spolupráci, jeho dosavadní činy tomu však příliš nenapovídají.
Přestože Západ se upíná především k tomu, jakým způsobem se Tálibán chopí vlády a zda ponechá lidem alespoň nějaká práva, na která si za posledních dvacet let zvykli, samotné Afghánce teď trápí především boj o holou obživu. Ekonomická situace země se totiž každým dnem rychle zhoršuje. Poté, co do Kábulu vtrhl Tálibán, zavřely se banky, které dosud neotevřely a v jejich bankomatech nejsou žádné peníze.
Do toho navíc v zemi zastavily své služby klíčové společnosti Western Union a MoneyGram, jak informuje deník The Guardian. Jejich prostřednictvím se do Afghánistánu dostávaly peníze od Afghánců žijících v zahraničí. Odhadem jde o až o dvacet miliard korun ročně a mnohé rodiny byly na tomto přísunu peněz doslova závislé. Podle dostupných informací přerušily s Afghánistánem spojení všechny mezinárodní platební instituce, a to až do chvíle, kdy se situace vyjasní. Jde o určitou formu tlaku na Tálibán, aby zformoval vládu přístupnou jednání.
Afghánistán začíná pociťovat akutní nedostatek tvrdé měny. Země měla uloženy značné prostředky v zahraničních bankách, ale teď se k nim nemůže dostat. Také Mezinárodní měnový fond zastavil plánovanou podporu ve výši 500 milionů dolarů na rekonstrukci země po koronavirové epidemii.
Je krajně nejasné, jakým způsobem bude afghánská ekonomika fungovat dále. Je však velmi pravděpodobné, že se strmě propadne. Afghánistán si totiž v minulých letech zvykl na trvalý přísun amerických dolarů, které držely zemi nad vodou.
Občany Afghánistánu teď trápí především rychlý růst cen. Podle agentury Reuters vzrostla cena potravin za posledních několik dnů o 10 až 20 procent. A to je podle všeho teprve začátek. Z bankovek národní měny afgháni se mohou rychle stát bezcenné papírky poté, co se zjistí, že ekonomika země nemá žádný fundament a byla vytvořena uměle a spíše virtuálně jako afghánská armáda.
Foto: Shutterstock
Jen se muslimové mezi sebou vražděte….vůbec mě to nevadí.
Stačí oplotit, nepustit pryč ani nohu a problém je vyřešen. Žádný slimák pracovat nebude.
ONI jen čekají, až z jejich země vypadne ta americká svoloč a budete se ještě divit, kolik dolarů jim američani budou posílat…zejména ta feťácká banda..