Některé nápady když slyšíte poprvé, tak vám připadají úplně nesmyslné. Jenže pak se něco odehraje a stávají se neúprosnou realitou. Přesně tak je to s plynovými kotli a jejich zákazem. Ještě relativně nedávno se zdálo, že tento způsob vytápění s námi zůstane div ne navěky. Přeci jen, ač není bezemisní, je poměrně efektivní a navíc dlouho platilo, že také levný.
Nemusí to dopadnout dobře
Jenže věci se mění. Zvýšily se nároky na ekologickou udržitelnost a v tomto světle už jsou i plynové kotle najednou příliš špinavé. A předně, v Evropě už zřejmě nikdy nebude platit, že plyn je levnou komoditou. I když se teď situace na trhu trochu uklidnila, stále jsou ceny o poznání výše než dříve a dlouhodobě těžko financovatelné.
A tak se ukázalo, jak moc rychle věci mohou jít. V sousedním Německu se odhodlali k ráznému kroku a plynové kotle zakázali. Respektive, instalaci nových plynových kotlů. Jak informuje server BR24, opatření bude platit už od prvního dne příštího roku, což je třeba pro výrobce plynových kotlů velká rána. Najednou tak ztrácí velké odbytiště. A jak dokládají příklady z minulosti, podobné nápady se Evropou šíří rychle, takže lze očekávat, že to brzy bude případ i dalších zemí, a to včetně České republiky.
Někteří odborníci se nad takovým postupem pozastavují. Už teď totiž panuje obrovská poptávka po tepelných čerpadlech, která jsou navíc mnohem dražší a jejichž instalace je výrazně složitější. Pokud se v podstatě znemožní využívání plynových kotlů jako primárního zdroje vytápění, poptávka se ještě zvýší a hrozí výpadky na trhu, stejně jako nedostatek instalačních kapacit.
Jak řešit poruchu
Zajímavé je, jak Němci budou řešit případy, kdy se někomu rozbije jeho starý plynový kotel. V takovém případě by měl ideálně přejít rovnou na tepelné čerpadlo, jenže na to si počká třeba několik měsíců. Opatření proto umožní instalaci náhradního plynového kotle, ovšem s tím, že v určitém čase bude muset dojít k jeho výměně právě za čerpadlo. Aktuálně je tato lhůta stanovena na tři roky.
Dá se také očekávat, že Evropská unie zákaz plynových kotlů nějakým způsobem spojí s požadavkem na energetickou náročnost všech budov, včetně rodinných domků. Ty musí určitý stupeň začít splňovat od roku 2030, což bude také pěkný kvapík.
Foto: Shutterstock
😂😂😂😂😂😂😂
Pane Strapina promiňte, ale já musím. Na čem jedete? Nebo je na vině Karvinské ovzduší?
Bože…
Proboha to jsou bláboly. Kam na to chodíte? V Německu nikdo plynové kotle nezakázal. Mohou se normálně instalovat s tím, že od roku 2030 budou provozovány na biometan nebo vodík, nebo něco podobného, co je podle nich zelené. Navíc se to týká pouze novostaveb, kde je možno místo plynového kotle použít např. kotel na pelety, který vyjde cenově podobně.
Je to čistě německý fanatismus, stejně jako jejich odstavování jaderných elektráren. Dál do Evropy se to šířit fakt nebude. EU předpokládá, že se zemním plynem skončí kolem roku 2030, ale to je zcela nereálné. Tolik biometanu nebude k dispozici a topení vodíkem je blbost, navíc velmi drahá blbost.
Co se týče energetické náročnosti budov, tak nikdo nic od roku 2030 nepožaduje. Už dnes platí pro novostavby určitá pravidla energetické náročnosti budovy. Starých budov se nic takového netýká a ani týkat nebude.
Ono se to všechno časem přehodnotí, a to včetně zákazu spalovacích motorů. Všechno to jsou naprosto absurdní nesmysly a ani sebevětší zelený ekofanatický politik si nevzme na triko ekonomickou sebevraždu a rozvrat Evropy.
👍👍👍
Částečně se pletete. V roce 2019 A.B. podepsal konec zemního plynu v Českých domácnostech od roku 2034. Od roku 2021 instaluji zákazníkům kotle co spalování Vodíku umožňují. Plynová soustava bude naplněna Vodíkem.
A hora do nedes!
Když vláda vymyslí píčoviny, měli by mít finance na náhradu,
Já nato nemám
Hloupá politika EU v intencích nesmyslných dogmat z katechismu gretensko-klimatické věrouky přináší Evropanům nebývalé potíže existenčního rázu. Země s rozumnými politiky, jako třeba Indie, v pohodě dováží velké množství mimořádně levného plynu a jejich hospodářství doslova vzkvétá. U nás jsou důležité obory, jako třeba energetika či průmysl, striktně podřízeny pitomostem ideologického rázu, takže dál bude naše hospodářství vyhnívat a občané EU budou čelit stále větším problémům existenčního rázu.
Němci také odešli od jaderné energie, a zbytek Evropy…
To co píšete se dá posuzovat jako poplašná zpráva. Minimálně název článku! Tohle může vyplodit pouze hňup!
Proč stou Evropskou unie nejdete někam, tak samostatný Stát jsme byli od toho Havla jsme jen v dluzích a h… c