Tato garnitura slibovala, že nebude navyšovat daně. Namísto toho ale nedělá prakticky nic jiného. Domácnosti posílá do kolen navyšování daně z nemovitých věcí, firmy musí platit více na dani z příjmů a nově má být zavedena dokonce i daň z internetu, ve kterou se v podstatě přerodí koncesionářský poplatek České televizi.
Dochází k velkému plýtvání
Ale bude ještě hůře. Úředníci nelení a vymýšlejí jednu kulišárnu za druhou. Velké věci se budou dít ohledně nákupu a recyklace oblečení, které potřebuje každý člověk. Pravdou je, že obchod s módou se rozjel do masivních obrátek a dnes už je zvykem kupovat oblečení opravdu ve velkém. Mnohé kousky lidé potom ani nenosí, případně si je na sebe vezmou jednou. Jak ale říkají odborníci, tak by se s oblečením opravdu zacházet nemělo.
Domácnosti v České republice vyprodukují dohromady neuvěřitelných 120 tisíc tun textilního odpadu za jeden jediný rok. Když chce přitom člověk vyhodit kus oblečení, obvykle skončí v obyčejné popelnici, kde už se s ním ale nedá žádným způsobem naložit.
To se teď změní. Od příštího roku bude povinností obcí zajistit samostatný sběr na textil. Půjde o popelnice, kam byste měli oblečení házet. Podobně jako se dnes třídí plasty nebo sklo. “O konkrétním řešení rozhodují samotné obce. Předpokládáme různé varianty – kontejnerový sběr, sběrné dvory nebo pytlový sběr,” informovala mluvčí ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí. Cílem je pochopitelně to, aby se textil vytřídil a použitelný materiál zrecykloval.
Bude to stát ještě více peněz
To ale není zdaleka všechno. Od roku 2025 bude zaveden speciální poplatek, který se připočítá k prodeji jakéhokoliv oblečení, které si koupíte. Bude to přitom opravdu na každý kus. Nepůjde tedy o nic jiného než novou formou daně.
“To snad není možné. Už teď je oblečení v Česku nesmyslné drahé a oni, namísto toho, aby se zasadili o jeho zlevnění, ho tímto ještě zdraží. Já už vážně nemám slov, co tam nahoře vymýšlejí,” řekla pro server Mix24.cz paní Sofie, která módu ráda nakupuje, ale využívá nejrůznějších slev. To jí ale v tomto případě příliš nepomůže. Paradoxně na tom mohou tratit nejvíce ti, kdo kupují levnější oblečení, například v Pepcu nebo Kiku. Tyto obchody budou muset přidat stejný recyklační poplatek jako ty drahé. Podíl na celkové ceně tak ale bude významně vyšší.
Čtěte také: Spousta Čechů spadne do vyššího zdanění a vůbec o tom neví. Nehorázné, nedoplatí se
Moc se to neví, ale podobnou formou jsou už dnes zdaňovány například spotřebiče. Zde je to řešeno dle velikosti, respektive spotřebovaných materiálů. Když si kupujete mobilní telefon, zaplatíte řádově koruny. Ovšem v případě lednice už tento poplatek činí kolem 300 Kč.
Foto: Shutterstock
Aha, takže nebude to za nošení, ale za vyhození.
A nebude to daň, ale poplatek za recyklaci.
Trochu to Mixi, mixujete.
A pak se obchodníci diví a nadavaji že nemají tržby že lidé tam nenakupuji oblečeni a radši si to koupí na temu za pakatel ..
Evropská unie by měla už jít do háje příště budou chtít ať platíme daň za bobek do záchodu a čůrání do záchodu 🫣🙄🙄