Mnoho odborníků se domnívalo, že trend půjde přesně opačným směrem. A je docela klidně možné, že toto je pouhý výkyv odehrávající se v jedné zemi z mnoha. Ovšem na rozdíl od zavedení 4denního pracovního týdne, které je stále v nedohlednu, k tomuto skutečně došlo.
Prodloužení pracovní doby
Řecko se totiž rozhodlo zavést 6denní pracovní týden, kdy se namísto standardních 40 hodin bude pracovat 48 hodin. Je to zvláštní v zemi, kde ještě nedávno bujela obrovská míra nezaměstnanosti a tamní podniky masivně propouštěly.
Trendem poslední doby je ovšem naopak nedostatek zaměstnanců, a to i v tak zkroušené zemi, jakou je právě Řecko. Tamní vláda nechtěla, aby něco takového brzdilo slibně se rozjíždějící ekonomiku, a tak polevila tlaku zaměstnavatelů.
Ti si vymohli, aby své zaměstnance mohli držet v práci o jeden den déle. Oficiálně je to ustanoveno tak, že s tím pracovník musí souhlasit. Jak ale upozorňují odbory, něco takového je pouhou formalitou a půjde spíše o nabídku ve stylu “buď budeš pracovat šest dní v týdnu, nebo si najdeme někoho jiného”.
Jak přitom upozorňuje měření OECD, jsou to právě Řekové, kdo z celé Evropské unie již teď pracuje nejdelší dobu. Za rok jim naměřili 1886 hodin, což je opravdu hodně, protože průměr činí jen 1571 hodin.
Je to možné i v Česku
Odborníci se však nad touto statistikou spíše pousmívají, jelikož o ničem příliš nevypovídá. Jaká je realita, to ví jen málokdo. Naopak, pokud jde o produktivitu práce, ta je v této zemi vůbec nejnižší a je otázkou, zda se jí podaří zvýšit tím, že lidé budou pracovat oficiálně déle. Některá měření totiž naopak poukazují na to, že motivovaní pracovníci dokáží svou práci udělat i za čtyři dny.
A jak je to v České republice? “Zákoník práce stanovuje, že pracovní týden může být až 6 dní. Sedmidenní pracovní týden je však přípustný, pokud je zajištěn odpovídající odpočinek a přestávky,” uvádí server Officeo.
Čtěte také: V této práci si vyděláte 120 tisíc měsíčně. Berou každého, Češi si to moc pochvalují
Je přitom zajímavé, že Česká republika řeší velmi obdobný problém jako Řecko. Je tu jen velmi málo práceschopných lidí a podniky se je snaží přeplácet. To přitom může vést k přehřívání ekonomiky.
Foto: Shutterstock