Když loni vypukla koronavirová pandemie, mnohé zraky s obavami hleděly na Afriku coby nejméně rozvinutý kontinent se zaostalým zdravotnickým systémem. Jenže Afrika překvapila i renomované odborníky. Čísla nových případů i obětí se držela velice nízko a koronavirus tu tedy představoval jen velice vzdálený problém. To se teď ale mění. Nová mutace z Jihoafrické republiky zamíchala kartami. V lednu tak poprvé úmrtnost v Africe překonala globální průměr.
“Máme tu druhou vlnu s odvetou, naše systémy jsou ochromené,” uvedl John Nkengasong, který řídí africká Centra pro kontrolu a prevenci nemocí a je zároveň zvláštním vyslancem Světové zdravotnické organizace (WHO) pro Afriku. Podle něj například v nigerijském Lagosu došel v mnoha nemocnicích kyslík a lékaři tu musí na denním pořádku rozhodovat, kdo dostane adekvátní péči a kdo už ne. V hlavním městě Zimbabwe Harare se zase za první dva lednové týdny nakazilo 40 % všech zdravotníků z nemocnic.
Zatímco v bohatších státech už se měsíc očkuje, Afrika si na vakcíny proti covidu-19 bude muset ještě nějakou dobu počkat. Očkovací látky se zatím dostaly jen na dva malé ostrovní státy, které mají dostatečné prostředky. Jde o Seychely a Mauricius. Přitom světoví lídři dlouhou dobu deklarovali rovný přístup k vakcínám. Jakmile ale byli první látky k dispozici a ukázalo se, že jich není dostatek, spustil se o ně tradiční boj. Ten nyní svádí i Evropská unie a nehledí na zájmy ostatních.
Podle šéfa WHO Tedrose Ghebreyesus jde o “katastrofální morální selhání, které bude zaplaceno životy v nejchudších zemích světa”. Ambiciózní program Covax, který měl zajistit vakcíny právě pro chudší státy, se víceméně rozpadl. Očekává se, že v únoru bude moci distribuovat první menší dávky vakcín, ale ani to není jisté. Pro 1,4 miliardy Afričanů ale budou zapotřebí úplně jiná čísla, která ale zřejmě ještě dlouhou dobu nebudou k dispozici.
Problém spočívá i v tom, že moderní vakcíny od společností Pfizer a Moderna, nejsou příliš vhodné pro použití v podmínkách, které ve velké části Afriky panují. Proto se čeká spíše na další vakcíny, například tu od společnosti AstraZeneca. Jak se ale ukázalo, ta má problém dodat nasmlouvané dodávky i do států Evropské unie.
Současný vývoj v Africe ukazuje i to, jak dobře se dokáže koronavirus adaptovat na konkrétní podmínky. Zatímco jeho původní kmeny tu neměly valný “úspěch” a nezpůsobovaly ve větší míře vážnější průběh onemocnění, dokázal virus zmutovat do podoby, ve které dokáže i tento kontinent zasáhnout drtivým způsobem.
Foto: Shutterstock