Zatímco se Evropa a Amerika potýkají s problémy, které jim způsobuje koronavirus, o Africe příliš slyšet není. Přitom to není tak dávno, kdy Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala před tím, že zde zrádné onemocnění Covid-19 může způsobit velký exodus obyvatelstva. Panovaly obavy, že se největší ohniska druhé vlny epidemie objeví právě na tomto kontinentu.
Realita je ale o poznání jiná. Podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse, která má jedny z nejpřesnějších dat o koronaviru na světě, se v celé Africe nakazilo šestkrát méně lidí než v Evropě, a to navzdory tomu, že jde o výrazně lidnatější kontinent.
WHO zjevně při svých prvotních předpokladech nezholednilo důležité charakteristiky afrického kontinentu. Především potom, že více než 60 % místního obyvatelstva je mladší 25 let. A jak známo, koronavirus nejvážněji dopadá na starší populaci, případně u lidí, kteří trpí cukrovkou nebo kardiovaskulárními problémy. Také takových lidí je v Africe relativně málo.
V Nigérii ze 200 milionů lidí nezemřel na covid žádný
Podle všeho ale nejde o jediný důvod, proč Afrika pandemii tak dobře zvládá a do větších problémů se s výjimkou Jihoafrické republiky nedostala žádná ze zdejších zemí. Místní zdravotnictví je sice zaostalé, ale na druhé straně má poměrně velké zkušenosti se zvládáním různých epidemií, ať už virového nebo bakteriálního původu. Obyvatelé Afriky mají také kvůli poměrně častým epidemiím, jež v civilizovanějších zemích už v podstatě nevypukají, silnou imunitu.
Pravdou je, že statistiky v některých zemích jsou až podezřele dobré. Například v nejlidnatější africké zemi Nigérii žije 200 milionů obyvatel. Oficiálně se jich nakazilo pouhých 63 tisíc, přičemž v přepočtu na sto tisíc obyvatel nezemřel ani jeden člověk. Ve většině afrických zemí pak není testování na koronavirus rozšířeno v takové míře jako v Evropě. Je ale otázkou, zda je to kvůli nízké poptávce po testech, nebo neschopnosti vlád dostatečnou kapacitu testů zajistit. Podle odborníků to zřejmě bude kombinace obého.
Foto: Freepik