Velká Británie se potýká s explozí nové mutace koronaviru. Zatím je o ní známo pouze to, že má schopnost ještě rychlejšího šíření než původní kmeny, které jsou v tomto ohledu už tak velmi působivé. Panují obavy z toho, aby tato mutace nezpůsobovala větší zdravotní problémy, případně nebyla imunní proti očkování. Právě ve Spojeném království se jako v první evropské zemi začalo proti koronaviru očkovat.
Britští epidemiologové varovali, že nová mutace koronaviru se přenáší o celých 70 % snáze, což je v tomto ohledu zcela nová kvalita. Podle nich je pravděpodobné, že tento kmen se už vyskytuje i v dalších zemích, jen tu zatím nebyl zjištěn. Poradce britského premiéra pro zdravotnictví Chris Whitty uvedl, že zatím nejsou důkazy naznačující, že by nový kmen měl být smrtelnější nebo způsobovat vážnější průběh onemocnění. Zatím ale nelze s jistotou říct, že tomu tak skutečně není. To samé platí o očkování. To bude možné zjistit pouze odhalením potenciálních jedinců, kteří se očkovali a přesto se tímto kmenem nakazili.
Na nový kmen přísná opatření
První země už se přitom na negativní vývoj ve Velké Británii rozhodla zareagovat. Jde přitom o Nizozemsko, které má se Spojeným královstvím tradičně velmi úzké vazby. Země však od dnešního dne zakázala letecká spojení z Anglie. Nizozemská vláda dodala, že situaci velmi bedlivě sleduje a zvažuje zákaz i dalších druhů dopravy.
Nizozemci už také provedli namátkovou kontrolu starších případů koronaviru v zemi. Ty přitom přítomnost nového kmene dokázaly vysledovat k začátku prosince. I zde se tak vyskytuje, ale pravděpodobně nikoliv v takové míře jako ve Velké Británii.
Britský premiér Boris Johnson na novou mutaci zareagoval zpřísněním karanténních opatření pro Londýn a jihovýchod Anglie. V těchto oblastech žije přibližně třetina obyvatel země a je to právě zde, kde byl nový kmen ve velkém zaznamenán.
Foto: Freepik